ИТ Настан: Startup Grind повторно во Скопје

Avatar img-thumbnail img-circle

во feature, ИТ.МК

По пауза од неколку години, Startup Grind Skopje се враќа на стартап сцената. За оние кои прв пат слушаат за овој настан, Startup Grind е глобална иницијатива поддржана од Google for Entrepreneurs, која организира настани во скоро 600 градови низ целиот свет. Целта на овие настани е да се поврзе корпоративниот сектор со стартап заедницата и сите кои сакаат да започнат сопствен бизнис.

„Тајмингот за враќање на Startup Grind на сцената во Скопје е одличен!“, вели Теодора Николовска од Vrootok, кои се организатори на настанот во Скопје. „Стартап заедницата во Македонија доживеа голем развој во последните неколку години и моменталната претприемничка клима е одлична за споделување на нови исксутва и знаење. За ова издание се одлучивме малку да ја измениме стурктурата и за првиот настан да организираме панел дискусија. Целта е да се споделат корисни искуства на панелистите, воедно давајќи шанса и на публиката да се вклучи во дискусијата и да поставува прашања.

Ја одбравме темата “Brutally Honest”, бидејќи панелистите искрено ќе ги споделат искуствата со кои се соочиле при основање и одржување на својот бизнис. Во првите два дена од официјалното објавување на настанот веќе се резервираа 60 од вкупно 150 карти за настанот, така што очекуваме одлична дружба и многу споделени искуства и совети.“

Startup Grind Skopje е локално претставништво на глобалната Startup Grind заедница, која едуцира, поврзува и инспирира претприемачи. На глобално ниво, меѓу говорниците биле основачите на Pinterest, LinkedIn, Digg, Meetup, Basecamp, и познатите Steve Blank и Clayton Christensen.

Настанот ќе се одржи на 25ти октомври во 18:00ч. во Јавна Соба. Картите се бесплатни, а регистрацијата може да ја направите тука.

Настанот е во организација на Vrootok, а како главни партнери се јавуваат Brainster и Public Room.

За повеќе информации посетете ја фан страната на Startup Grind Skopje.


Напомена: IT.mk е медиумски партнер на Startup Grind.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk