IT.mk или IT.com.mk? Сеедно… пак ќе дојдете на овој сајт

Avatar img-thumbnail img-circle

во Блог

По четири години конечно успеавме да го добиеме IT.mk доменот со кој сега на сите посетител ќе им овозможи ме полесен пристап. Дали ќе внесете IT.com.mk или IT.mk вие ќе се најдете на овој сајт! :)

Приказната зад IT.mk доменот се влече уште од стартување на порталот, уште од 2008-ма година. До сега не можевме да го регистрираме IT.mk бидејќи според старите правила на МАРНет, ни требаше согласност од сопственикот на IT.gov.mk кој беше неактивен, но зафатен домен. Ниту Владата, ниту ние не сакавме да дадеме дозвола. Едноставно речено беше комплицирана ситуација.

Но, како што дознавме од неодамнешното интервју кое го направивме со директорот на новиот МАРНет, Сашо Димитријоски, регистарот сега се реформира со нов правилник кој ќе дозволи либерализација на домените, можност да се регистрираат од правни и физички лица, и можност секој да закупи домен по желба. Бидејќи IT.gov.mk е владин домен на неактивен сајт, и бидеќи .мк домените треба да бидат оставени за комерцијални цели, IТ.com.mk доби слобода и шанса да го грабне доменот IT.mk. Тоа и го направивме.

Сега сите вие: читатели, форумџии, критичари, хејтери, фанови и случајни посетители ќе имате полесен URL за паметење.

IT.mk или IT.com.mk? Сеедно… пак ќе дојдете на овој сајт

П.С. Кој знае можеби треба да се прекрстиме во ИТ.мк? :P

Добивај известувања
Извести ме за
guest
9 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
Bozinoska
Bozinoska
10 years ago

Srekna,beriketna,vesela so mnogu profesionalni uspesi vo Novata 2013godina

Bozinoska

Дедо Мраз
Дедо Мраз
11 years ago

it.com.mk FTW!
it.mk e премногу гејски.

Јас
Јас
11 years ago

Уба работа шо го зедовте .мк домаинот, ама дали вреди? И оваа наша чудесна земја треба да работи по истиот принцип по кој што работат и другите фирми за регистрирање т.е. странските, а тоа е:

Кој прв доаѓа, тој прв купува :)

Така само ќе има просперитет не со дозволи со глупости…

Александар
Александар
11 years ago

Е ова е една убава вест за ИТ.мк :) Сега може да го промените и логото. Не беше само IT сајт кој имаше проблеми со закупување на tl домени од ваков тип, исто имаше проблем и со закупување на eu.mk доменот од страна на Мкхост ми се чини…
Се надевам МАРНет ќе се подобрат во иднина…

@pincetaman
11 years ago

Честито ондак, колектива место торта пуштија 100денари, а вие? Срам да ви е :D

Гоце
Гоце
11 years ago

Браво, конечно!!!
Секако дека треба смените во IT.mk вие тоа го заслужувате!

Останувам секојдневен посетител на вашиот сајт и ви посакувам мнооогу успеси!

Aleksandar
Aleksandar
11 years ago

It.mk e polesno za pametenje. Ako moze da se potencira koristennjeto na ovaj domen. Zvuci podobro.

VixxA
VixxA
11 years ago

Честито :)

kalco
kalco
11 years ago

Neka e so sreka….kul….;)