И со само 6 отсто од корисниците Азија ја помина Европа на Facebook

во Друштвени мрежи

Според статистиката која ја објави SocialBakers, Facebook во Азија има повеќе од 250 милиони корисници, додека бројот на Facebook корисници во Европа е 241 милион, а во Северна Америка е 236 милиони.

Ова е охрабрувачки за компаниите и програмерите кои сакаат да влезат во тој нов огромен пазар кој е подготвен да ги прифати новите технологии. Интересно е што иако Азија ја надмина Европа по вкупниот број, процентуално само 6 отсто од Азијците го користат Facebook. Во Европа тој процент изнесува 29 отсто, а во САД и Канада е неверојатни 44 отсто.

Ниската пенетрација на Facebook во Азија е резултат на нееднаквата развиеност и пристап до новите технологии на различни делови од земјите во тој континент. Најчесто се фаворизираат локалните сервиси, посебно во Кина каде покрај Facebook се блокирани и други веб сервиси, иако многу корисници користат Facebook преку прокси сервери.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments