Google лансираше платформа за Chrome WebVR

Avatar img-thumbnail img-circle

во Вести

Google ја надгради WebVR за Chrome и отсега функционира и на Google Cardboard. Платформата досега функционираше на Daydream. Истовремено компанијата ја претстави WebVR Experiments.

WebVR Experiments е своевидна библиотека на VR проекти кои Google им ги претставува на своите корисници. Ова, заедно со поддршката за Cardboard, ќе им овозможи на сите корисници со малку средства да ја разгледаат виртуелната реалност.

За разлика од Daydream кој е достапен на неколку телефони, Cardboard е достапен на сите уреди. Бројот на Cardboard корисници во моментов е околу 10 милиони, дел од нив се на iOS. За жал, за овие корисици нема најава за надградба, пренесе Verge.

Дополнително, проектите со 2D-view се достапни и на десктоп. Следно за Chrome VR е поддршка за Oculs и Vive.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments