Cisco го купи пионерoт за облак решенија Meraki за 1,2 милијарди долари

Најголемиот производител за мрежна опрема, Cisco, потроши 1,2 милијарда долари за да ја купи американската компанија за облак решенија Meraki.

Meraki се една од првите компании кои ги претставија безжичните рутери и софтверски облак решенија за менаџмент кои се користат од средни и големи бизниси, школи и организации, за да креираат безжичен пристап до интернет кој може да се користи од еден куп уреди во исто време. Во моментов оваа компанија, кој е креиран од три студенти од MIT со инвестиција од Google и Sequoia Capital, се користи од 10.000 компании.

„Аквизацијата на Meraki ќе му овозможи на Cisco да креира едноставни, безбедносни и облак мрежи за менаџирање на бизниси, до нашите клиенти.“, вели потпретседателот на Cisco, Роб Содербери во официјалното соопштение.

[youtube]GbsR6zt_KpI[/youtube]

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments