Чудна жена беше Вера, стрип инспириран од Twitter

во ИТ.МК

Eден од тие млади креативци е Никола Војновски кој го направи својот прв стрип, инспириран од Twitter и хаш таговите. За Никола сме и претходно пишувале за неговата идеја да црта aватари за профил слики на друштвените мрежи. Така, со цртањето како искуство, стрипот е можеби следниот природен чекор?

„Од секогаш ме интересирале стриповите. Еве, пред 2 дена се решив да нацртам стрип, па ми фалеше уште идеја. Мислејќи на идејата и темата, се запрашав каде најпрво би го промовирал мојот прв стрип. Решив тоа да биде на Твитер, за да го видат твитерџиите кои ме следат :). Така и инспирацијата ми беше од Твитер. Смислив содржина, разбирлива и „смешна“ за твитерџиите и почнав со цртање. Големиот број на пофалби и ретвитови ме изненадија, така да, се надевам дека навистина ги бендиса мојот прв стрип.“ вели Никола.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
1 Коментар
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
Марко Радованов

не му е прв ова стрип знам дека има цртано и за MAFIA.MK http://www.facebook.com/home.php?#!/album.php?aid