Спонзорирано

Бидете дел од третиот „Хакатон за отворени податоци“

Спонзорирано од Метаморфозис

во ИТ настани, ИТ.МК, Спонзорирани

Ги повикуваме сите заинтересирани студенти, стартап компании од областа на IT и сите IT ентузијасти да се пријават за учество на третото издание на Хакатонот за отворени податоци кој ќе се одржи од 24-ти до 27-ми март 2022 година во хотел Панорамика – Скопје. Хакатонот се организира во рамки на Проектот на УСАИД за граѓанско учество.

Што е „Хакатон за отворени податоци“?

„Хакатонот за отворени податоци“ е 4-дневен предизвик на кој учесниците треба да создадат креативно решение што ќе овозможи промовирање на концептот за отворени податоци. Основната цел на хакатонот е доближување на отворените податоци до сите граѓани и нивно прикажување на едноставен и иновативен начин.

Кој има право на учество?

Право на учество имаат тимови составени од студенти или стартап компании од областа на IT. Неопходно е членовите на секој тим да имаат знаења од програмирање, дизајн, економија, маркетинг и сл. Еден тим може да има најмалку тројца членови, а најмногу осум. Едно претпријатие (*стартап компанија) може да пријави само 1 тим.

*Стартап компанија е претпријатие кое не е постаро од 6 години, кое има или сѐ уште работи на развивање на иновативен производ или услуга и се наоѓа во рана инвестициона фаза

Награден фонд за победникот?

Победникот на Хакатонот ќе добие од 3.000 долари, средства наменети за комплетирање на демо верзијата во функционална апликација.

Регистрација на учесници

Пријавувањето на тимовите е отворено до 23 март, 2022 година, 12:00 часот. Регистрацијата е на следниов линк: https://bit.ly/3GZxpU9 а формуларот го пополнува тим лидерот.

Важно: За тимовите кои доаѓаат од други градови предвидено е сместување во хотел Панорамика – Скопје.

Прашања и одговори?

Вашите прашања може да ги испратите на [email protected]; најдоцна до 20 март, 2022 година.

Подетални информации поврзани со „Хакатон за отворени податоци“ се достапни на следниов линк: https://bit.ly/3sCGo9P

Пријавете се!

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Напомена:

Ова е комерцијален ПР текст закупен од страна на Метаморфозис . IT.mk не сноси никаква одговорност за текстот и неговата содржина. Доколку сте заинтересирани да објавите промотивен текст, испратете го на [email protected]