Зошто ги поддржуваме Anonymous, а не балканските националистички настроени „script kiddies“

Оу да, ве нареков „script kiddies“. Сега треба да очекувам гневни реакции од таканаречените хакери на владини сајтови на непријателските-ни соседи?

Вчера Macedonian Hacking Crew наводно го дифејсираа сајтот на албанскиот претседател Бамир Топи. MHC оставиле порака на сајтот „обединета Македонија“ со која се одмаздија на нивните косовски колеги KNS кои неодамна го направија истото на сајтот на МВР.

<Надополнето>„Страната не е дифејсирана, тие извршиле само XSS (Cross Site Scripting) на страната која е одамна ранлива на XSS.“, вели @MatrixPp демонстрирајќи со свој пример.</надополнување>

Ваквите препукувања меѓу националистите не се ништо ново. Албански script kiddies ги напаѓаат македонските и српските сајтови, српските ги напаѓаат албанските и хрватските, македонските, пак, ги напаѓаат албанските и грчките… секој со своја мака мотивирана од омразата која е сèприсутна во општествата.

Но, сите овие напади со патетични пораки, иако се сомневам дека се диверзија за нешто посериозно, се случуваат во период кога низ светот се шири една идеја за подобар и послободен интернет. Идејата е промовирана oд Anonymous, група на хакери кои не признаваат национализам, која се бори за сите неправди под едно мото прифатена од корисниците низ целиот свет – „Ние сме легија, ние сме еден“.

Оваа група хактивисти продолжува да руши сајтови не за да истакне знаме на една држава, или да проморира верска и национална омраза, туку да обедини, да одбрани, и да им каже на властите дека има некој кој ќе им се спротистави и ќе ја брани слободата на изразување во слободниот сајбер простор. Токму поради тоа ги идеализираме Anonymous, бидејќи ни кажуваат дека може да живееме заедно и заедно да се бориме против неправдата. Секако, поединечните членови на Anonymous можеби имаат мрачни мотиви, но идејата е таа која е важна и која го дефинира интернетот денес – денес нема граници, туку има слободен тек на информации и знаење.

За жал, иако идејата споделувана од Anonymous им се допаѓа на балканските корисници, таа често е игнорирана од балканците.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
18 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
GoodBytes
GoodBytes
9 years ago

Војна за мир е како е***е за невиност.

Pardon my French. :-)

Devil
Devil
9 years ago

Опа некој почна да брише и постови…Браво со ова ја покажувате неспособноста да се одбраните со зборови, па бришењето на постоив кои што не ви се допаѓаат се вашето решение..браво Честитки !!! Fail2IT

@pipelinmkd
9 years ago

“Направете си услуга, не читајте .мк медиуми (да, вклучувајќи ги и ИТ.мк).“ http://it.com.mk/po-koj-znae-koj-pat-mk-mediumite

Dicktator
Dicktator
9 years ago

Луѓето по кои плукаш имаат споделено многу од нивните знаења на Емагаре. Истите тие луѓе несебично веќе 2 години активно ги заштитуваат Македонските сајтови со тоа што им укажуваат на пропустите и бесплатно им помагаат да ги закрпат истите. Само колку што јас знам поправени се преку 150 сајтови вклучувајќи медиумски, лични и владини а ниту еден денар не е побаран за ова. Истите овие луѓе прават НЕШТО за својата држава.

Што имаш направено ТИ за својата држава, автору на статијава? Каде беше ти кога грчките хакери правеа пуздер по Македонските сајтови? Што направи ти за да се одмаздиш и да го одбраниш Македонскиот сајберпростор? Откако MSC се на сцена, грците ниту еден МК сајт не оборија. Си ја научија лекцијата откако пола министерства им паднаа минатото лето.

Си имаш право на свое мислење, драг автору и никој не може да те етикетира заради тоа но како маж на маж ти викам – погледни се во огледало, стави прст на чело и помисли по кого плукаш. Овие луѓе се трудат да им дадат на знаење на "комшиите" дека Македонија нема повеќе да биде нивна сајберкучка, и до сега им успева доста добро. Ако можеш помогни, ако не можеш остави ги нека си ја тераат работата. Ионака ја ризикуваат својата слобода, зарем навистина мислиш дека им се потребни вакви статии? Совест господине, совест…

Трајанчо
Трајанчо
9 years ago

Добровечер Босна.

Алва
Алва
9 years ago

Да, баш така. ТИЕ ГО БРАНАТ МАКЕДОНСКИОТ САЈБЕР ПРОСТОР… Да не беа тие незнам дали ке седеше тука и ке плукаше по нив. Да не беа тие незнам дали воопшто ке знаеше што се случува во твоето соседно село/град или ке гледаше албански и грчки знамиња на твоите омилени страни за забава.

pow
pow
9 years ago

Хахах, се изначитав глупости на ИТ денеска…Најпрвин сакам да посочам дека страната беше навистина дифејсирана сабајлево околу
3:30 часот AM, НО кога ја отворив сабајлево истата веќе беше санирана. Како за инфо. како што успеав да чујам по форумите групата преку мејл испратила 2 линка, т.е едниот директен до страната на албанскиот претседател и другиот XSS ранлив линк со истата слика како погоре. Е сеа додека медиумите го виделе мејлот, сабајлево , страната веќе била санирана, и немало веќе што да објават, па затоа го зеле XSS линкот како пример и ја објавиле веста. Значи пак напоменувам лично ја видов страната сабајлево дифејсирана со мои очи, бидејки страната веднаш се рашири по форумите. Затоа воздржете се од глупави постови, нели гледате дека форумот ви е беден, само тролови пишуваат во него..превземете нешто околу квалитетот на темите , отколку да пишувате непроверени глупости на порталот.

П.С: Macedonian Hacking Crew ..?? Што читам јас..? Значи Дефинтивно facepalm сте за денес….

Глупости живи
Глупости живи
9 years ago

Абе луѓе зашто не сватите дека не е ХАКИРАН сајтот. Барем од вас очекував дека ќе го сватите ова. Уште поглупо е отколку фотошоп да напраил… Во search полето на сајтот некој си стаил <img src=….> и напраил print screen од тоа…

Никој нормален на планетава не би напраил вест за тоа… незнам ШТО ВИ Е ???

Истиот
Истиот
9 years ago

свати , сфати whatever…

IT.com.mk
9 years ago

"Никој нормален на планетава не би напраил вест за тоа"

Кога би било така… 27 вести на .мк медиумите – http://www.time.mk/cluster/9ba0672139/makedonci-g

Истиот
Истиот
9 years ago
Reply to  IT.com.mk

Па тоа е смешното …. Што не отидете на сајтот да видите дали е хакиран?

Види го ова (оригиналното) : http://www.inpress.com.mk/default.asp?ItemID=0474

кликни на портал , т.е. направи ховер и ќе го видиш магичниот хак.

иначе затоа е тргната од дејли ради copy paste journalism а тајм си ја кластерира тоа не значи дека е точна и проверена..

срамота ќе ни се смеат….

Истиот
Истиот
9 years ago
Reply to  Истиот

барем да беа script-kiddies …. ужас

Истиот
Истиот
9 years ago
Reply to  IT.com.mk

Види го ховерот доле (за секој случај овде да не го тргнат ) … http://postimage.org/image/uudyenby7/

Истиот
Истиот
9 years ago
Reply to  Истиот

Знам дека сам си пишувам ама морам да го цитирам ова:

"Ова е само продолжение на „интернет војната“ која ја водат балканските хакери."

Абе кој ги пишува овие вести????

Searchbox hacker...
Searchbox hacker...
9 years ago

морав да го напишам овде бидејќи на другите сајтови не ми даваа да коментирам :)) може им е страв и нив да не им ја исхакираат страната….

bye