Жал ни е Анонимни, но Аnonymous не би повикувале на етничка војна

Хакери вчера го пробија сајтот на ВМРО-ДПМНЕ оставајќи слики од рози, загинати војници, и пораки преполни со обвиненија дека Албанците сакаат да ја прегазат Македонија, па сега треба да станат луѓето кои израснале со песната „Нашата мила Македонија не одгаила за да ја браниме“.

Националистички хакерски напади не се ништо ново во Македонија, ниту на Балканот. Има премногу омраза помеѓу народите, па секој напад е пропратен со пораки за некаквиси „големи нации“. Но, тоа што е интересно кај овој напад е што на пробиениот сајт на ВМРО е оставена слика со човек која ја носи Гај Фoкс маската, што е симбол на хактивистите Anonymous.

Но, овие Анонимни се далеку од вистинските Anonymous. Еве и зошто. Anonymous се познати хакери-активисти кои потекнуваат од темните делови на интернетот, поточно 4chan форумот, и кои се борат за слободата на интернетот, слобода на корисниците, слобода на говор, и други граѓански слободи. Сите нивни операции имаат препознатлива порака.Тоа не е потписот „ние сме легија, ние не забораваме, ние не опростуваме, очекувајте не“, туку порака која повикува на разбирање и правда.

Овие лажни Анонимни кои го пробија сајтот на македонската партија всушност повикуваат на етничка војна. Велат „Доколку грешиме Господ нека не казни“, велат дека ќе се борат против радикалните муслимански пароли, велат дека „пораснале со партијата“ на која сега и вртат грб… Сите овие пораки се нешто против кое се борат вистинските Anonymous. На шега, со позадински намери, па и ненамерно, хактивистите поставија вистински идеални стандарди. Според нив, да се биде Anonymous e да се бориш против неправдата, а не да стартуваш етнички војни против сограѓаните.

Анонимни, научете нешто. Погледнете документарец на BBC за вистинските Anonymous.

[youtube]Rj35GguOAGE[/youtube]

Добивај известувања
Извести ме за
guest
19 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
satyr
satyr
9 years ago

Срамота е тоа што се случува по улиците а не министерот дали е-кој е-што е-како е (повеќето знаат дека Талат е човек на системот, кој не знае нека тропа нема да навлегувам во детали). Што се однесува до видеото – уште еден обид за фрлање на бензин врз огнот – ко да малку беше се до сега – во една држава можеби и треба да има националисти, но што е премногу – штетно е (Македонија има лоши односи со речиси сите соседи, меѓуетничките односи внатре во државата се за никаде, еден обичен пример за исмејување од третиот свет, додека власта е (и отсекогаш била) онаква каква што народот заслужува).

ДедоМраз
ДедоМраз
9 years ago

Многу мизерно Виктор, посебно со твитот.

Кју
Кју
9 years ago

А мене жал ми е што немате никакво чувство за сопствената земја. Жал ми е што ги извртувате работите. Никаде во соопштението немаат повикано на борба против некоја конкретна националност, туку на борба за правда, на борба против сите овие глупости што и се случуваат на Македонија. Жал ми е што од ден на ден ја губиме државата, а вакви како вас само придонесуваат за тоа. Жал ми е што постојано форсирате личности, медиуми и настани кои по некоја си чудна случајност се секогаш поврзани со Сорос, а сите многу добро знаеме како истите тие напорно работат против се што е македонско. Жал ми е што сте ИТ медиум, а многу често сакате да вметнете и политика. И кога да се случи тоа, пак по некоја случајност, секогаш застанувате на онаа страна што е против нашата земја. Глумите нешто во стилот дека сте многу современи, либерални, ненационалисти, во услови кога сите соседни земји и меѓународниот фактор работат на тоа да се уништи Македонија. Нас сега токму тоа ни треба – либерални, современи, космополитски луѓе, кои на тацна ќе и ја подарат државата на соседите. Нема да има потреба ни да се мачат. Навистина ми е жал!

oldschool
oldschool
9 years ago

Anonymous повукуваат против се што е лошо, овие дечки дефинитивно не се дел од вистинските анонимус нити партиципирале таму. И се од опозицијата плитко длабоко тоа е реалноста.

Томе
Томе
9 years ago

за сите со кратка меморија:
истиот лик беше заменик министер. тоа е еднакво високо ниво со министер. во отсуство на министерот, тој е прв човек на војската. тоа не ви текнува?
уште повеќе, тој од планина директно влезе на таа фотеља.
целава хајка против дотичниот е од истите што тогаш им беше храбар и помирувачки чекор да го постават на таква позиција.

аонимуси не забораваат, ама ова ко да го заборавиле. или се дунстери политикантски а не анонимуси.

Marko Curlinoski
Marko Curlinoski
9 years ago

Овие анониму се повикуваат на војна, уку го повикуваат македонскио народ да се свести и да направи правилен избор. Тие ја укажуваат омразата за ставањето на министер за одбрана, албенец, еден од водичинте на војната во 2001. А вие од ова напрајвте политика. СДСМ не би порачал ваков напад, бидејќи ќе имаше и други работи што ВМРО погрешно ги направиле. Боби е само еден обичен македонеце (80% прости и глупи) бидејќи тие слики се ставени да покажат што тој човек му направил на македонскиот народ, а ако толку знај зошто загинале нека кажи, се шо побараја тогаш добија и уште добиваат, а војниците само за џабе изгинаја. На нивните семејства ниту споменици му се потребни сега, ниту пак пари и станови што добиваат. (кажувам од свое лично искуство).

Kavadarcanec
Kavadarcanec
9 years ago

Бидејки нашево општество длагоко е поделено на позиција и опозиција нормално оваа да не е дело на оние анонимни кои ги прифанале начелата на Anonymous, ами на опозицијата. Мене некако ми е доаѓа природно кога сегашната опозиција е опозиција да има етнички тензии во државата. Но како и да е, ГЛУПО е да повикуваш на етнички судир-сите губиме, а најмногу ние народот. Тие што го направиле видеото им посакувам да ги испракаат нивните деца во првите редови. Повелете, не само зборувајте

Gregory
Gregory
9 years ago
Reply to  Kavadarcanec

Za sto e drugo kriva opozicijata?! Citaj sto pisuvas!!!! Tekstot na t.n. novinari koi go napisale ova e vistinska katastrofa i ne zasluzuva da bide objaveno! Vakva manipulacija moze da se ocekuva samo na portali bliski na vlasta! Ovaa statija nema da projde ni na ONION, proaga samo kaj portokalite!!! Ajde vaka! Prvo, ruzata i mecot se simbol na V, od filmot V for Vendetta. Gledaj go prvo filmot. Maskata… takodje! Ajde ako e lesno najdete gi i kazete gi! Ne bile anonimni… baba Vanga vi kaza koi se?! Ako ne se anonimni kazete koj se?! I pobogu, dali e ova verojatno… Citam i se nerviram kolku nisko i arogantno e napisano, pradi toa sum i jas nervozen i vaka se izrazuvam!! Pobogu, kako dojdovte do zaklucok deka povikuvaat na etnicka vojna?! Vi se molam!!!! I vie li najdovte da im solite pamet niv?! Pa vie li najdovte da im kazuvate kolku ste pametni?! Popametni ste od Anonymous,a? Ah bre smeski…. Bog da vi prosti, ne znaete sto zborite!!! Strasno, uzasno, zalosno za Makedonija!!!! I sega ajde ne go objavete komentarov kako na stranata na Sitel… Tamu ne ostavaat komentari koi sto ne im se dopagaat na niv!!! Sekoja cest!!! Predavnici!

Сале
Сале
9 years ago
Reply to  Kavadarcanec

Ако се согласам дека е точно дека кога „сегашната опозиција е опозиција да има етнички тензии во државата“ ќе се согласиш ли дека министерката не го води министерството како што треба?

Atanas
Atanas
9 years ago

Погрешно е да се заклучи дека Anoymous имаат конкретна агенда или постојано членство. Anonymous се анонимни, и затоа секој кој сака може да се представи како нив и да биде дел од нив. Тоа е и поентата на движењето. По таа логика, и луѓето кои го пробиле сајтот на ВМРО се Anonymous и покрај тоа што нивната порака не ни се допаѓа или е погрешна. Таков е мечот со две острици на движењето, бидејќи секој може да биде Anonymous, секој и е Anonymous.

Марио
Марио
9 years ago

Значи да очекуемо рекламу на ВМРО ДПМНЕ од страну у скоро време???

Avon Barksdale
Avon Barksdale
9 years ago

Со референцирањето на првиот твит имплицирате дека ова е дело на опозицијата. Многу аматерски и плитко од ваша страна.

ДедоМраз
ДедоМраз
9 years ago

Можеби поради твитот што е тргнат и поради фактот што веќе еднаш имаше?

pet
pet
9 years ago
Reply to  Марио

Не, туку очекуваме да го уклучиш мозокот у скоро време!