Занзибар во борбата со маларија ќе користи дронови и паметни телефони

Avatar img-thumbnail img-circle

во Вести

Прскањето против комарци е едно од решенијата кое овозможува справување со маларијата. Сепак, често е прескапо, па не е можно да се прска целата површина на која живеат комарци.

Решението кое го применува Занзибар е едноставно и прилично евтино. Со помош на дронови се мапира областа во која живеат преносителите на маларија. Во овие области се пронаоѓаат малите барички во кои може да се размножува комарецот. Дроновите летаат и фотографираат над територијата и креираат прецизна мапа на потенцијалните живеалишта, пишува Conversation.

Со помош на дронови кои се достапни во отворена продaжба, ќе може да се покрие и да се испрскаат со средства против комарци. За 20 минути дронот може да покрие 30 хектари и да пронајде каде има вода.

Во иднина овие дронови треба да се поврзат со паметните телефони кои ќе овозможат податоците веднаш да стигнат до тимовите за запрашување. Оттука ќе може да се наведуваат леталата и да се следи прогресот. Плановите за иднина се запрашувањето да се прави од истите летала.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments