Windows 8.1 e достапен за симнување; доаѓа со Start копче и Boot-to-Desktop

во Софтвер

Microsoft ја објави најновата надоградба на својот оперативен систем. Windows 8.1 е достапен бесплатно за сите корисници кои купиле Windows 8 оперативен систем за PC и таблет компјутери, а може да се инсталира и директно на Windows 7, но ќе треба да се купи.

[youtube]6QGrv7JbzjU[/youtube]

Надоградбата е долго-очекувана, помина година дена од објавувањето на Windows 8. Со неа Мicrosoft додаде повеќе можности за персонализација, како повеќе бои на позадина и различна големина на „живите плочки“, односно live tiles кои ги претставуваат апликациите и веб сајтовите; сега може да се отворат веб страни една до друга; има нови кратенки за тастатурата, и мулти-таскингот е подобрен со можност за отварање до 4 апликации една до друга во исто време.

Најголемата новина е секако враќањето на Start копчето во десктоп модот, иако „враќање“ е погрешен термин бидејќи Start копчето го стартува модерниот интерфејс. Со десен клик на копчето се појавува листа со корисни опции за подесување. Додадена е и Boot-to-Desktop опцијата со која компјутерот стартува директно во декстоп модот. Ова е корисно за корисниците на кои не им се допаѓа Metro интерфејсот, а ги има многу.

„Со Старт8 осмицата ми е иста како Windows 7, само побрза е некако, а и ми се допаѓа тој flat, непрозирен изглед на прозорците.“, објаснува Toshex на форумот на IT.com.mk. „Грдa е продавницата за апликации, која не сум ја отворил никојпат. Во Metro старт менито имам влезено 3 пати само, чисто поради менување на опции некои кои само таму ги има. Многу го расцепкаа Windows-отт и стојам на тоа дека требаше да извадат посебни десктоп и таблет верзии“.

[youtube]7BN0W7CONpw[/youtube]

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
за целосна понуда на продукти, на market.it.mk