Windows 10 автоматски ќе отстранува проблематични надградби

Avatar img-thumbnail img-circle

во feature, Вести

Надградба на Windows 10 ќе овозможи оперативниот систем сам да се поправи. Ако компјутерот наиде на Windows проблеми и „automatic recovery“ не успее да ги реши проблемите, оперативниот систем самиот ќе ги отстрани надградбите кои го предизвикуваат проблемот.

Ако компјутерот заглави на стартап поради проблеми со несоодветни надградби Windows 10 автоматски ги отстранува проблемите. По успешното вклучување корисникот ќе добие известување дека за да бидат отстранети проблемите со подигање се отстранети скорeшни надградби. Пораката која корисникот може да ја прочита е: „We removed some recently installed updates to recover your device from a startup failure“.

Дополнително, оперативниот систем ќе забележи и ќе запомни кои надградби го предизвикуваат проблемот. Потоа во следните 30 дена ќе го спречи повторното инсталирање на овие надградби, објаснуваат од Microsoft. Секако по истекот на овие 30 дена оперативниот систем повторно ќе се обиде со инсталација на надградбата. Корисниците кои имаат поголеми технички познавања ќе можат „рачно“ да ја инсталираат надградбата.

Автоматските надградби се корисни за системот да биде безбеден и стабилен, но понекогаш и самите поради некомпатибилност со дел од софтверот се предизвикувач на нестабилност. Секако со бројот на различни производители на хардвер ова не може да биде изненадување.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk