Војската во Мјанмар со илјадници лажни профили ги убедува граѓаните дека ги спасува од изборна измама

Avatar img-thumbnail img-circle

во Вести

Илјадници војници со по неколку лажни профили водат информациска војна на друштвените мрежи. Војниците се обидуваат да ја рашират пораката дека ја преземале контролата во државата за да спречат изборна измама.

„Војниците треба да креираат неколку лажни профили и добиваат содржина и теми на разговор кои треба да ги објавуваат. Тие ги следат и онлајн активностите и се зачленуваат во групи кои се спротивставуваат на пучот за да ги следат активностите“, вели пребегнатиот капетан од Армијата на Мјанмар, Њи Тута за Reuters.

Пораките кои ги шират членовите на Армијата на неколку платформи Facebook, YouTube, TikTok, Twitter и Telegram ги обвинуваат демонстрантите за предавство, а изборните резултати за измама.

Војската ја презема контролата во Мјанмар во февруари откако на изборите победи партијата предводена од Аунг Сан Су Чи. Војската на изборите ја поддржуваше опозицијата и ја презема контролата од демократски избраната власт со обвинување за изборни нерегуларности. Изборната комисија објави дека нема никакви докази за нeрегуларност. Аунг Сан Су Чи, и членови на нејзината партија се во домашен притвор. Над 1000 цивили се убиени, а илјадници се уапсени откако армијата ја презема власта.

Facebook е недостапен во Мјанмар од февруари, но граѓаните преку VPN и натаму ја користат друштвената мрежа. Бројката е намалена од 28 милиони корисници пред забраната, на 20 милиони корисници по забраната, но друштвената мрежа и натаму е активна во државата. Припадниците на армијата мора да ги пријават своите профили на друштвените мрежи и не смеат да имаат никакви објави кои ја критикуваат хунтата или поддршка за лидерката Аунг Сан Су Чи.

Facebook прилично успешно се справи со првите дезинформации. Друштвената мрежа успеа да отстрани 98 отсто од говорот на омраза, сепак споделувањето од лажни профили е посебен предизвик, а компанијата сè уште не се справува доволно добро со овие објави.

Сепак најчест цели на кампањата сајбер војниците се нивните колеги од војската. Армијата стравува од дезертирање и менување на страната кај своите војници. Пребегнатиот капетан Њу Тита креираше онлајн група за поддршка за воениот персонал кој сака да дезертира. Групата за поддршка на Facebook има над 250 000 поддржувачи. Од почетокот на кризата од армијата дезертирале 2000 војници, вели капетанот.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments

ит кариера

Matrix IT Global Services Macedonia

QA Engineer

Matrix IT Global Services Macedonia

Junior-Mid Full Stack Developer

види ги сите огласи на kariera.it.mk