Уредувајте видеа со Kdenlive

Kdenlive е моќно софтверско решение за детално уредување видео материјали.

По стартување на алатката, пречекани сте со интерфејс кој ќе биде инстантно препознатлив на сите што некогаш користеле уредник од ваков калибар. Имено, на левата страна се прикажани вашите видеа, а на десната прозорец преку кој ги прегледувате истите. Со стрелката од вашето глувче, фаќате и пуштате клипови на долната лента и ги спојувате, сецкате или разместувате. На располагање имате две ленти, што знае да биде исклучително корисно доколку сакате да наметнете ефект на поклопување, или на пооргански премин (од едно видео на друго). И во аудио одделот, на располагање имате две ленти.

Со Kdenlive, наметнување ефекти и премини е крајно едноставно. Она што треба да направите е да изберете нешто од огромната листа, да го „фатите“ ефектот и да го пуштите врз соодветниот клип. Кога се работи за активирање на премините (transitions), мало потсетување дека тие зафаќаат два клипа. Доколку кликнете на провлечениот премин ќе ви се отворат алатки за дополнително уредување на самиот премин.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments