Учете Python со Костадин Ристовски: Класи и инстанци

Avatar img-thumbnail img-circle

во Совети

Секој кој сака да го помине основното ниво на програмирање, мора да научи што се класи, како се креираат, како и кога се користат.

Ова видео преку пример ве воведува во основите на класи со програмскиот јазик Python.

Во ова ќе научите:

  • Што се класи во Python
  • Што е инстанца на класа
  • Кога може да користиме класа
  • Како се креира класа и
  • __init__ (self) метода во Python

Напомена – текстот го напиша Костадин Ристовски, тој е автор и на туторијалите.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments