Учете Python со Костадин Ристовски: „Погодете го бројот“

Avatar img-thumbnail img-circle

во Совети

„Осмото видео во серијата Python за почетници опфаќа кодирање на играта „Погоди го бројот” чекор по чекор за 9 минути. Видеото е одличен пример дека овој програмски јазик е лесен за почетници, земајќи во предвид дека по само 7 кратки видеа, може да се добие доволно знаење за кодирање на оваа игра.

Самото име „Погоди го бројот” објаснува доволно за самата игра. Всушност, Python одбира еден број во однапред зададен оспег (пример од 1 до 100), кој треба да биде погоден.орисникот има одреден број на обиди (пример: 10 обиди) да го погоди одбраниот број.

При секој обид, програмот враќа назад информација дали ние сме го погодиле вистинскиот број, или станува збор за поголем или помал број.

При зголемување на опсегот и/или намалување на бројот на обиди, играта станува потешка.

Погледнето го видеото и доколку Ви се допаѓаат видеата, кликнете Subscribe на каналот.


Напомена – текстот го напиша Костадин Ристовски автор на туторијалите

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments