Twitter започна да покажува поврзани стории за да даде контекст на твитовите

Twitter е одлична алатка за следење на дневните новости кои вас ве интересираат, но за да може да се надоврзете на дискусија ќе мора да го знаете контекстот на кратките пораки до 140 карактери. За да ги направи дискусии полесни, од понеделник Twitter нуди можност за следење на вестите поврзани со одреден твит или личноста која го има објавено тоа.

Новата функција, наречена „Related Headlines“, се наоѓа веднаш под објавениот твит, така што брзо можете да стигнете до различни приказни кои го поврзуваат овој твит или личноста која го има објавено твитот. Пример, на фотографијата подолу може да се забелеши дополнителното поле под твитот на кое се прикажани новости поврзани со NBA играчот Џејсон Колинс.

Целта која ја има зацртано извршниот директор Дик Костоло, е да го подобри твитерџиското искуство при пренесувањето од Super Bowl-от или доделувањето на Оскарите. На тој начин, твитерџиите ќе може да стигнат до повеќе информации поврзани со одредени случувања.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments