Твитерџиите ја направија Новогодишната елка од пластични шишиња

Avatar img-thumbnail img-circle

во ИТ.МК

Твитерџиите втора година по ред направија Новогодишна елка од пластични шишиња, која сега гордо стои во Градскиот парк во Скопје, веднаш до Школката. Иницијативата за елката беше стартувана од твитерџиите, но беше прифатена од многу други граѓани кои донираа пластични шишиња и од компании кои пријавија интерес да учествуваат во настанот нудејќи свои производи. Meѓу нив е и друштвото за управување со пакување и отпад од пакување, Пакомак, кои ќе ја откупат елката, а парите ќе ги донираат за добротворни цели.

Подолу се неколку твитови со хаш-тагот #елкамк и галерии од фотографии кои може да ги погледнете и да видите како се „калеше“ новогодишната елка.

Браво заедницо!

Добивај известувања
Извести ме за
guest
1 Коментар
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] nl, es), the Macedonian Twitter community has erected a new Christmas Tree made of plastic bottles (mk, mk, photos 1, 2) in Skopje City Park in order to raise awareness of the importance of recycling. […]