Trackle.mk – нова апликација за следењe поштенски пратки, овој пат и на iOS

Avatar img-thumbnail img-circle

во ИТ.МК

Trackle.mk е нова Android и iOS апликација која овозможува следење на поштенски пратки. Последниве неколку години видовме неколку слични апликации. Најпрво тука беше ПТТ Тракер, па „Мои Пратки“, а сега е достапна и Trackle.mk.

Trackle е дело на Никола Ѓоргиев кој пред неколку години објавуваше C# и JavaScript туторијали на Youtube. Новата апликација е бесплатна, а Никола вели дека е подарок од него, сопругата и неговиот син Мартин, за сите корисници. За денот на кој апликацијата официјално беше објавена, го одбра првиот роденден на синот.

Ја изработив апликацијата бидеќи имав потешкотии и лошо искуство со следењето на пратките преку сајтот на Македонски Пошти, инаку сум заразен со интернет купување на разни глупости, и затоа решив да направам нешто вакво.

Trackle е супер едноставна за користење. Корисникот само треба да ја преземе апликација, нема потреба од регистрација или најавување. Апликацијата не само што е бесплатна за користење туку нема реклами или дополнителна функционалност која се отвора со претплата.

Апликацијата е изработена во Flutter со GetX, а имав помош и од вештачката интелигенција као ChatGPT, како и некој други алатки за генерирање на логоа и screenshots за продавниците за апликации.

Што се однесува до поддршката за јазици, во моментов покрај македонски јазик, апликацијата е преведена на англиски и албански. За преводот на албански е користен Google Translate, но ако искуството покаже дека преводот не е доволно добар, Никола најавува ангажирање на професионален преведувач.

Изборот на јазикот е на почетниот екран на секое отворање на апликацијата, што можеби делува на непотребен дополнителен чекор, но во суштина воопшто не пречи. Од достапните козметички промени, на корисниците им е оставен избор помеѓу две теми светла и темна, а ова се чини е и повеќе од доволно.

Внесувањето на пратки е едноставно. Потребен е бројот на пратката и некој наслов/име со кој на корисникот ќе му биде полесно да ја следи. Овозможено е додавање на слика, но засега оваа функционалност е само за пратките од Aliexpress. Очекувано, корисниците можат сами да бришат пратки.

Ако корисникот има повеќе внесени пратки кои ги следи овозможено е пребарување низ пратките. Пребарувањето истовремено се прави на кирилица и латиница, па корисникот може да пребарува „камера“ или „kamera“ и на крај повторно ќе ги добие истите резултати.

Следењето на пратки е направено со индикатори кои ја покажуваат состојбата на пратката. Корисниците можат да следат дали е уште некаде во странство и патува кон Македонија, или пак е пристигната кај нас и во секој момент треба да ви се јават од пошта. Во апликацијата се ремапирани статусите кои ги враќа API-то на Македонски Пошти, во нешто што е поразбирливо за корисниците. Исто така, за пратките кој се пристигнати во Македонија иконката десно во листата ќе биде зелена, но ова е нешто на што Никола ќе поработи во иднина.

Приватноста на корисниците на Trackle е обезбедена со тоа што податоците се чуваат и обработуваат исклучиво на телефонот. Не се праќаат на трети страни и сервиси, и сѐ се прави локално.

По издаваењето на апликацијата Никола самиот забележал неколку грешки, на чие остранување веќе работи:

  • Доколку направите pull на листата за пратки за да се освежат пратките, сликите од пратките ќе ги снема. Само рестартирајте ја апликацијата и истите ќе се вратат.
  • Доколку пробате да додадете линк од продуктот и линкот е скратен, односно не е во овој формат https://aliexpress.com/item/uebdbeudubeeueh.html сликата нема да биде пронајдена.
  • Доколку избришете нарачка, а опцијата за подредување на пристигнатите пратки најгоре е вклучена, пратките ќе ви се измешаат. Рестартирајте ја апликацијата и истово ќе се среди.

За иднина планира верзија 2.0 на Trackle во која приоритет ќе биде додавањето на push-нотификации, но за оваа функционалност ќе биде потребна најава од корисниците.  За сите кои немаат потреба од нотификации, остануваат сите останати функционалности како и досега.


Trackle е достапна на следниве линкови:

iOS: https://apps.apple.com/mk/app/trackle-mk/id6458787500

Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.smileysolutionsmkd.trackle.mk

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
3 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
Стефан
Стефан
10 months ago

Се надевам ќе видиме и веб верзија за сите нас што телефоните само за јавување ги користиме

Томи
Томи
10 months ago

Браво за апликацијата!

SmileyTech.
SmileyTech.
10 months ago

За сите што ја користат апликацијата, верзијата 1.3 е веќе во review фаза, и ќе биде одобрена за некој ден.
Инаку веќе во план ми се верзии 1.4, 1.5 и 2.0, повеќе може да прочитате на официјалниот roadmap trello board тука.