Стивен Хокинг сака да го заштити човештвото од роботи

во Свет

Група научници, меѓу кои физичарот Стивен Хокинг и основачот на SpaceX, Илон Маск, потпишаа петиција со која се бара одговорност при развивање на вештачката интелегенција. Ова би требало да допринесе развојот да не предизвика проблеми и опасности за човештвото.

Стравот од машини кои се надвор од контрола е можеби оправдан со оглед на тоа дека роботите стануваат пософистицирани, иако барем за сега сме прилично далеку од само-свесни машини. Сепак и покрај опасностите развојот на роботите и компјутерите овозможува и куп придобивки и можности. Така денес сме влиску до софистициран преведувач, автономни возила и паметни домови кои се само дел од технологиите кои ќе ни го олеснат животот во иднина.

Токму поради ова, иницијативата сака да обезбеди дека машините ќе мора да го прават она за што се креирани и ништо различно од ова. Ако оставиме систем со вештачка интелегенција самостојно да се развива, има потенцијал сериозно да го загрози човештвото, вели Стивен Хокинг за BBC.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
3 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] организации, предводени од Илон Маск и Стивен Хокинг потпишаа петиција со која се бара одговорност при развивање на […]

trackback

[…] и организации, предводени од Илон Маск и Стивен Хокинг потпишаа петиција со која се бара одговорност при развивање на […]

trackback

[…] Илон Маск веќе неколку години се залага за регулација на вештачката интелигенција. Некој од групите бараат и мораториум на развојот се додека не биде креирана безбедна рамка во која ќе може да се развива вештачката интелигенција. Г. Маск и Стивен Хокинг се дел од најпознатите потписници на иницијативата за одговорност при развивање на вештачк…. […]