Стартувајте го Firefox два пати побрзо со Start Faster

Овој додаток е креиран од Тарас Глек кој и предходно има искуство со подобрувањето на времето со кое стартува Firefox. Како и да е, овој додаток доаѓа со ограничувањата дека треба да имате Firefox 4 инсталирано и да користите Windows Vista или 7 оперативен систем. Додатокот работ така што го заобиколува Windows prefetcher (компонента на Memory manager на Windows која помага системот побрзо да стартува). Ако го стартувате Firefox од вообичаената кратенка овој додаток нема да фукционира, морате тоа да го направите преку онаа кратенка која при инсталирањето на додатокот ќе се појави на вашиот десктоп.

Кодот можете да го погледнете овде ако некој сака да види како тоа Глек го направил.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
3 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
Kratos
Kratos
12 years ago

Postoi li Start faster za XP

Tamara Atanasoska
12 years ago
Reply to  Kratos

ne :)

Alis Asani
Alis Asani
12 years ago

Ова креира посебен сервис за стартување, кој што антивирусот го регистрира како вирус и го блокира.