Стартува првата е-спорт лига во Македонија

Македонската е-спорт федерација (МеСФ) ја најави првата македонска е-спорт лига, која би требало да го промовира гејмингот како релевантна спортска активност и да им помогне македонските тимови да учествуваат на меѓународни турнири. „Ова е прв официјален чекор кон целосно признавање на е-спортот како официјален спорт и во Република Македонија“, објаснува Бобан Тотовски, претседател на МеСФ.

Нема многу детали за е-спорт лигата, освен дека ќе биде поддржана од Lenovo и ќе се фокусира на три игри – DotA 2, Counter Strike: Global Offensive, и играта со дигитални карти Hearthstone: Heroes of Warcraft. За сите игри постои огромен интерес во Македонија, на пример, еден од најдобрите европски играчи во DotA 2 доаѓа од Maкедонија; за Counter Strike не мора да се каже ништо бидејќи играта е меѓу најпопуларните игри веќе со години; а Hearthstone успева да привлече стотина играчи на турнирите кои ги организираше Гоблин.

Планот на МеСФ да креира лига е веќе започнат. Регистрациите за тимовите е веќе отворена и ќе биде отворена до крајот на мај. Планот е да се почне со натпреварите од 1 јуни, и да траат до крајот на август. Последниот турнир ќе го даде македонскиот шампион кој ќе патува на Светското првенство, која оваа година се одржува во Џакарта, Индонезија.

„МеСФ на сите апликанти ќе им овозможи бесплатна подготовка на документите за пријавување во Централниот Регистар и се откажува од наплата на членарина за првата година, бидејќи регистрацијата во Централниот регистар чини 2.500 денари. “, вели Тотовски. „Ова е мала поддршка од наша страна за сите тимови кои се заинтересирани професионално да се занимаваат со овој спорт и да учествуваат на меѓународни турнири. Од следната година, ќе имаме повеќе дисциплини, а се надеваме и дека Меѓународната е-спорт федерација ќе обезбеди полноправно членство на е-спортот на наредните олимписки игри“.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
6 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Стартува првата е-спорт лига во Македонија […]

trackback

[…] Стартува првата е-спорт лига во Македонија […]

trackback

[…] иако федерацијата во моментов ја организира првата професионална лига. Сето ова е разбирливо со оглед на тоа дека досега […]

trackback

[…] ја добивме и официјално нашата Македонска е-спорт федерација (МеСФ) која ја најави првата македонска е-спорт […]

Stefan
Stefan
7 years ago

Kaj koja Strana treba da se regular registrirame?

Stefan
Stefan
7 years ago

Kaj treba za registracija ?

ит кариера

МАКЕДОНИЈА осигурување АД Скопје Виена Иншуренс Груп

Оглас за вработување на ORACLE DBA

MIMA IT Services

IT Support Specialist

MIMA IT Services

IT Project Manager

види ги сите огласи на kariera.it.mk