Стартува новиот портал Факултети.мк

во ИТ.МК

Факултети.мк е веб место каде можат да се најдат куп информации за разните факултети, да се споделат разните искуства и да се дојде до најновите конкурси и вести релевантни за студентите. Има и листа на стипендии и вработување.

Форумот на Fakulteti.mk продолжува да биде активен со информации за секој поединечен факултет и место каде студентите можат да споделат материјали и дискутираат, додека порталот функционира како место за вести.

Ова е интересна идеја бидејќи секој факултет си има свој сајт, но сите се расфрлани со свои посебни домени кои се посетувани од студенти кои одат на тие насоки и кои освен потребните-за-насоката-информации нема други детали, пример вести за студентски реформи.

Целиот проект е на 4-ца млади ентузијасти кои се самофинансираaт и немаaт поддршка во позадина, но се отворени за секаков вид на соработка.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
9 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
janko
janko
11 years ago

а дали овој портал ке им овозможи на студентите да изнесат јавно сомневање и да посочат одредени професори склони кон мито и корупција се со цел да се прошири муабетот што побрзо и што подалеку за да оние кои се нарекуваат професори тоа да не бидат повеке. Ако е од помош facebook би било добро оваа тема да се пренесе и таму.Сите оние што се засегнати не би требало многу да размислуваат туку веднаш да се зафатат со активности во таа насока.
пс.Јас го завршив својот факутет во времето кога тарифата беше 300 ЕВРА,сега сигурно е поскапо ама пак за сметка на тоа сега имате ФАЦЕБУУК,ние тогаш немавме ни мобилен телефон :))

Milenium
Milenium
11 years ago
Reply to  janko

Незнам точно колку од факултетите и oстанатите образовни институции имаат средства да ги воведат OCR читачите. Тука нема тарифник :) а богами и многу многу помалку се чека за истакнување на резултати. Со други зборови, или си положил или навистина не си положил. Следствено на ова или ќе седнеш навистина да научиш за наредна сесија или ќе бараш начин како да ги дадеш оние 300e :)

нинја
нинја
11 years ago
Reply to  janko

За таа намена има отворено канцеларија за пријавување на мито и корупција на факултетите, сеуште нема многу информации каде, што, но последно рекоа дека нема пријавено до сега никој ништо.
За да се изнесат такви сомневања јавно, треба навистина некој да има цврсти и добри докази, во спротивно ќе го прегрне ежот :-) а и сигурно им одговара на студентите да си платат одколку да пријавуваат, ако има сеуште такви кои земаат мито.

Оној
Оној
11 years ago

Дел од вестите може да се следат и на страницата на фејсбук http://www.facebook.com/fakulteti
Тука ќе се поставуваат дел од информациите на факултетите, а може и фановите да ставаат информации поврзани со образованието, културата и останати теми поврзани со младите и студентите.

Кирил
Кирил
11 years ago

Само да не се забатали со апдејтување, инаку одлично нешто.

goran
goran
11 years ago

Браво за идејата, прекрасен дизајн, ова е нешто што ќе остане!

Милена
Милена
11 years ago

Многу убаво изгледаааааа, бравос!

студенат
студенат
11 years ago

Се надевам дека со вакви информации младите ќе можат да одберат каде сакаат да го продолжат своето школување, а со тоа би се зголемило и квалитетот на образованието на некој начин.
Браво.

MaShTaSh
MaShTaSh
11 years ago

Искрено, ме радува една ваква иницијатива, web портал, кој ги обединува информациите од сите факултети на едно место. Да постоеше вакво нешто пред 5-6 години многу ќе ни беше полесно на нас студентите. Честитки, и порталот изгледа топ во секој поглед(дизајн,функционалност, информации).