Spot е робот кој може да го замени вашето куче

На почетокот на февруари Boston Dynamic, компанија во сопственост на Google, го претстави најновиот робот во својата серија Spot. Наизглед Spot наликува на помала верзија на BigDog, што не е изненадување со оглед на тоа дека Spot тежи 72,5 килограми, наспроти BigDog кој тежи 240 килограми. Недостаток на ова е намалената тежина која може да ја носи Spot, иако стабилноста на роботот не е доведена во прашање. Погонот на роботот е хидрауличен, а напојувањето доаѓа преку електрична батерија. Сензорите кои помагаат за навигација се наоѓаат во „главата“ на Spot.

Тоа што е поинтересно е локацијата на самата промоција, за разлика од другите роботи, Spot е презентиран во објекти и во урбани средини. Дополнително целото видео повеќе наликува на инсерт од Star Wars каде корисникот оди на прошетка со роботи. Сепак за сега е нејасно дали ова е само обид на Google да се оддели од сликата за роботи-убијци кои се креираат за воени операции, или компанијата навистина сериозно размислува да им го понуди Spot на луѓето како замена за домашно милениче.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk