Со YouTube до изложба во Гугенхајм музеите

Avatar img-thumbnail img-circle

во Свет

„Гугенхајм e музеј на современата и модерна уметност, но јас отсекогаш сакам да мислам на него како музеј на новото.“ вели Нанси Спектор, главен куратор на Гугенхајм музејот во Њу Јорк.

„Оваа колаборација со YouTube ни дава шанса да ги истражиме дигиталните медиуми, да ги донесеме во музејот, да видиме како функционира и дали ќе функционира. И преку процесот да научиме повеќе за феноменот, бидејќи сакаме да веруваме дека уметноста е променлива.“

Доколку имате креативмна идеја, имате уште време да ја искористите шансата да објавите дело во познатите Гугенхајм музеи. Секој може да учествува. Повеќе за правилата на натпреварувањето ќе прочитате тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk