Сите презентации од Engage, првата .мк конференција за друштвени мрежи и активизам

во ИТ.МК, Статии

По конференцијата која се случи на 25-ти февруари во Кино Фросина, на која говорниците, изведувачите, публиката и твитерџиите учествуваа во собирот за размена на позитивни пракси, примери и искуства за ефикасно и ефективно делување во интернет и во физичкиот простор. Со вас споделуваме дел од содржината претставена на Engage.

Куп фотографии од Engage може да погледнете на Facebook профилот на Радио МОФ, кои се и организатори на настанот. Фотографии има и на Flickr.

Влатко Васиљ – Моќта на статусот и твитот

Новица Наков – Отаде тајмлајнот

 Марјан Забрчанец –Застапувај за промени, користи „онлајн“

Тамара Атанасоска – Чисти граѓански акции организирани преку социјалните медиуми се многу возможни

Дарко Булдиоски – Како да организирате настан заедно со заедницата

Дејан Николиќ – Njuz.net – Story of an accidental activism

Татјана Јовановска / Марија Ивановска – Пушти го пајакот да ти најде работа

Дани Јанев – Инфографикот – Универзална алатка за комуникација

Виктор Арсовски – Идеализација на хактивизмот

Филип Стојановски – Global Voices Online – Меѓународна комуникацијна овозможена од волонтери

Борис Ристовски – Краудмапирање во Македонија

Далио Сијах – Istinomjer/Glasometar

Стефан Алексиќ – Радио МОФ – онлајн платформа за младински активизам

Андрија Ковач/Филип Милошевиќ – Share конференција

Добивај известувања
Извести ме за
guest
2 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] by Vladimir Čalovski, as well as the video documentation via the YEF YouTube channel. All ENGAGE presentations were published by IT.com.mk. Тагови: ENGAGE, глобал војсис, […]

trackback

[…] video-dokumentacionin e gjithë programit nëpërmjet kanalit të MOF-së në Youtube. Të gjitha prezantimet nga Engage u publikuan në IT.com.mk. Тагови: ENGAGE, глобал војсис, […]