Што може вештачка интелигенција да препознае на прошетка низ Амстердам?

Avatar img-thumbnail img-circle

во Софтвер

Сигурно до сега ги видовте оние луди фотографии на вештачката интелигенција на Google. Иако не е вистинска интелигенција, бидејќи не може да им даде смисла на објектите, сепак невралната мрежа на Google и истражувачи од Stanford е фантастична технологија која може да препознава објекти, и врз нив да генерира други фотографии.

Но, што ќе се случи ако таа технологија ја изнесете на прошетка во офлајн светот? Програмерот и артист Кајл Мекдоналд неодамна ја модифицираше невралната мрежа на Google за да може да ја прошета и тестира на улиците во Амстердам, пренесува Verge. Направените промени му овозможија да ја искористи технологијата во реално време да ги анализира сликите од камерата, и да ги опише објектите кои ги гледа. Резултатите се далеку од 100 отсто точни, но сепак вештачката интелигенција препознава доволно добро и брзо за да открива објектите додека сликите се менуваат. Иако алгоритмот не знае за што зборува кога објектите на сликата се во прашање, сепак ова е добар, и можеби застрашувачки, почеток на вистинско AI.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments