Шеста сезона од Првата македонска е-спорт лига

Одлични вести за сите љубители на гејмингот и на натпреварувачкото играње на видеоигри. Македонската е-спорт федерација ја најави новата, шеста сезона од Првата македонска еспорт лига.

Оваа година натпреварувачите ќе може да се натпреваруваат во четири различни видеоигри: Dota 2, Counter Strike: Global Offensive, Pro Evolution Soccer 2021 и Tekken 7. Ќе бидат застапени и ПЦ гејмерите и гејмерите на конзоли. Играчите кои играат на компјутер се натпреваруваат во CS: GO и Dota 2, а „конзолашите“ ќе играат на PlayStation и тоа PES 2021 и Tekken 7.

Учество во лигата ќе земат тимовите и играчите кои се официјално регистрирани како членови на МЕСФ. Предвидените датуми за почеток на натпреварите се:

  • DОТА 2 – Започнува на 5 и 6 јуни 2021 година.
  • CS:GO – Започнува на 19 и 20 јуни 2021 година.
  • PES 2021 – Започнува на 3 јули 2021 година.
  • Tekken 7 – Започнува на 4 јули 2021 година.

Вообичаено натпреварите ќе може да ги следиме на официјалниот канал на Македонската еспорт федерација на Twitch. За овие сесии тие ќе се одржуваат секој викенд со почеток од 15 часот.


Организатор на националните квалификации и лига на Северна Македонија е ESPORTS.MK под надлежност на МЕСФ, а од таму ни порачуваат дека во наредниот период ќе следат дополнителни информации поврзани со лигата. Информациите ќе можете да ги најдете на официјалните профили од федерацијата на социјалните мрежи.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk