Сепак Скопје ќе ја доживее апокалипсата! Тhe Seed ги собра потребните 15.000 фунти

во Веб, Софтвер

Тhe Seed, новата игра на тимот зад Misery мoдот, успеа со помош на краудфандинг заедницата на Kickstarter да ги собере потребните 15.000 фунти од над 600 контрибутори за да биде финализирана. Во тимот зад The Seed и Misery е и Дамјан Цветков-Димитров кој го користи Скопје како инспирација за пост-апокалиптичнaтa источна-европска aтмосфера во игрите. За разлика од Misery модот, кој е прогласена за најтежок мод на Stalker и е авантуристички шутер во прво лице (FPS), Тhe Seed ќе биде направена како интерактивна книга чија алтернативна нарција ќе зависи од фантазијата на играчите. Парите од Kickstarter, кои се само 50% од делот, другите се обезбедени од инвеститор, ќе бидат искористени за визуелни подобрувања, дистрибуција, пост-продукција и развој на играта.

„…Ова е почеток на еден свет што ќе го развиваме понатака и во turn-based стратегија и/или survival FPS 3D игра. Но мора да се стигне до тоа, и прво сакавме да издадеме наш сопствен продукт со висок квалитет, изграден од клучните луѓе што веќе го направија Misery модот. Сакавме сопствен свет кај што би имале многу поголема слобода одколку во рамките на модовите“, вели Дамјан во неодамнешното интервју за It.com.mk.

Подолу се примери како oд случајни несредени и руинирани места во Скопје се прави вистинска пост-апокалиптична сцена. Kликни на сликите за да го видиш целиот процес

(Disclaimer: Дамјан Цветков-Димитров беше автор за IT.com.mk во 2012-та година, но неговата работа на Misery, The Seed и било што друго не е поврзано на ниту еден начин со порталот. Ова не е ПР текст за неговата работа, туку, како сите други, текст за можностите да се работи на нешто

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
2 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] две години. Играта дел од средствата за реализација ги собра на Kickstarter во 2014 година, а требаше да излезе во 2015 година.  Ако некогаш имало […]

Тонец
Тонец
9 years ago

Закон, ако е потребно помош околу аудио дизајн, контактирајте ме сакам да придонесам.