SC Ventures инвестира 600.000 долари во српската компанија Agremo

во Вести

Agremo е платформа за анализа на слики на земјоделското земјиште наменето за оператори на беспилотни летала, земјоделци и агрономи доби инвестиција од 600.000 долари во инвестициски круг предводен од SC Ventures придружени со StartLabs . Инвестицијата ќе овозможи Agremo да продолжи да го проширува својот тим и корисничка база во различни делови на светот.

Agremo е софтверска платформа за агробизнисите, земјоделците и сите други заинтересирани за моменталната состојба на нивните растенија и обработливо земјиште. Agremo, анализирајќи слики од воздух, врши користење на вештачка интелигенција, компјутерска визија и технологии за машинско учење за да обезбеди подобра основа за донесување одлуки во земјоделството. Нивната AI технологија влече прецизни податоци од слики собрани од воздухот, кои се успешно демонстрирани на над 100 растителни видови во различни фази на развој. Корисниците можат да ги бројат растенијата; да откријат болести; плевел и штетници; проблеми со суша; да се утврди нивото на цветни растенија и многу повеќе. Платформата е компатибилна со сите видови на опрема, вклучувајќи ги и сите комерцијални летала и сензори (RGB, NIR, итн), а покрај тоа може успешно да анализира сателитски слики.

“Откако ги запознавме земјоделците со мапирање на воздухот и извештаите на Агрема, тие почнаа да гледаат на нивните полиња и култури од друг агол. Agremo им помага на земјоделците да добијат клучни информации, што претходно беше речиси невозможно да се добијат “- вели Рамон Паган, експерт за мапирање и претседател на Caribe Drones.

Компанијата е основана во 2015 година од страна на Милан Доброта (извршен директор), Растко Чарапиќ (КОО) и Небојша Павичиќ (CTO); искусен тим со длабоки знаења од областа на беспилотни летала, земјоделство, наука за податоци и развој на скалабилни технологии. Од тогаш, Agremo станува признато име во оваа област, со повеќе од 100.000 хектари на обработливо земјиште кои се анализираат за клиенти во повеќе од 100 земји низ целиот свет.

“Ние успешно го развивме својот бизнис во повеќе од 100 земји, и со помош и искуството на SC Ventures ќе бидеме во можност да правиме планови за раст и развој, како и да го позиционираме Agremo како водечки играч во пазарот”, вели Милан Доброта, основач и извршен директор.

„Дигитализацијата и употребата на технологијата во земјоделството е една од областите во кои веруваме. Целиот тим на Agremo и неговите основачи беа во состојба јасно да ја покажат вредноста која им ја носат на земјоделците, вредност која постојано се потврдува со зголемување на побарувачката за нивното решение, како и преку соработка и партнерствата со некои од најдобрите брендови во светот на земјоделството. Ние сме многу возбудени да соработуваме со Милан и неговиот тим во меѓународната експанзија на бизнисот“, вели Јан Коблер, управен партнер на South Central Ventures.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk