Samsung претстави „биолошки“ процесор кој мери пулс и ниво на стрес

Avatar img-thumbnail img-circle

во Хардвер

Samsung има нов процесор кој е далку подобар од обичните фитнес монитори. „Биолошкиот“ процесор може да мери индекс на телесна тежина, мускулна маса, пулс, температура и ниво на стрес. Идејата за зголемување на можностите на мониторите е одлична, но повеќе ќе зависи од имплементацијата отколку од вообичаените желби на Samsung да додава купишта сензори на своите продукти. Новиот чип ќе доаѓа со едноставно име Samsung Bio-Processor и веќе е во производство. Првите чипови ќе излезат од фабриките во првата половина на 2016 година. Најверојатно истовремено ќе можеме да ги видиме и првите уреди, а можни прототип решенија можеби ќе видиме веќе следната недела на CES 2016.

Со новиот процесор Samsung ќе биде чекор пред конкурентите, барем кога се во прашање паметните часовници и алките за вежбање. Apple и на овој пазар останува еден од најголемите конкуренти на Samsung. Американскот гигант ги најави овие сензори за Apple Watch, но сепак не ги имплементираа во ниту една верзија до сега.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments

ит кариера

Matrix IT Global Services Macedonia

Technical Support Specialist

МАКЕДОНИЈА осигурување АД Скопје Виена Иншуренс Груп

Оглас за вработување на ORACLE DBA

Singular

Senior DBA

види ги сите огласи на kariera.it.mk