САД ја обвинува Русија за сајбер напади и протерува над 35 руски дипломати

САД протера 35 руски дипломати за кои тврдат дека се обиделе да влијаат на изборите во САД. Станува збор за членови на руската агецнија G.R.U. кои во САД влегоа со дипломатски документи. Истрагите на Федералното истражно биро и Одделот за национална безбедност, покажаа дека G.R.U. се зад нападите на серверите на Демократите. Агенциите затворија и два имоти кои се користеа како паравани за шпионска активност. Куќите се наоѓаат во Глен Ков во Њујорк и во Мериленд, јави New York Times.

Дополнително, една од последните наредби на сегашниот претседател Обама е можност да возвратат доколку има обиди за влијание на изборите. Наредбата може да се издаде и за влијание на партнерите на САД, како Франција или Германија. Причина за ова се вестите дека има извештаи за преземени сајбер воени акции во овие држави.

Извештајот на Федералното истражно биро и Одделот за национална безбедност покажуваат дека групите организирале повеќе сајбер напади. Напади биле организирани врз Светската анти-допинг федерација, изборите во Грузија, напад врз TV5Monde.

Извештајот на Microsoft од 2015 ја лоцира групатa и ги именува како APT28 „Advanced persistent threat 28“.

Заедно со извештајот агенциите објавија делови од злонамерниот софтвер, ИП адресите и останати показатели за руските операции. Сепак дел од експертите сметаат дека нема доволно докази кои ќе укажат на водачите на овие групи. Дополнително веројатно е дека ќе има и одговор од сајбер агенциите на САД, кои сигурно ќе бидат невидливи за јавноста, но ќе биде јасен сигнал за Русија и Владимир Путин.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
1 Коментар
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
Сашо Б
Сашо Б
5 years ago

Без заземање на страна. Но апсолутно наивно и евтино двојно перење од поразот и перење на мозококот на донаторите на поразената страна во USA – демократите.
На страна е пак фактот дека УСА дипломатите сигурно несадат цвекиња по паркови во Русија .

ит кариера

Matrix Global

Junior QA

Melon, part of Kin+Carta

Android Developer

Visualgest Skopje

UI/UX designer

види ги сите огласи на kariera.it.mk