Robin е говорен Android асистент за возење

Сите знаете за Siri, но дали сте слушнале за гласовниот асистент Robin? Станува збор за Android апликација која претставува мешавина од Siri и Waze, и е дизајнирана да ја користат возачите додека се во својот автомобил. На Robin можете да го прашате за како да стигнете до одредена локација, да пронајдете паркинг, избегнете гужва во сообраќајот, цена на бензинот, какво е времето и слично.

Можеби Robin не се снаоѓа најдобро на нашите простори поради недостаток на информации (го користи Yelp), но одлично си ја врши функцијта за навигација. Исто така, апликацијата ги учи вашите навики и го следи вашето движење со цел да ви понуди подобри информации.

Аликацијата може да се постави да го вклучува микрофонот со мафтање на раката пред екранот. А исто така, покрај наведените работи, Robin може да ги чита вашите твитови, да ве потсети на вашите задачи и обврски што треба да ги направите, како и да побарате да ви каже нешто интересно, пример, некоја шега.

Апликацијата можете да ја преземете од Google Play маркетот, а подолу е прикажано видео како Robin се снаоѓа низ улиците на Сан Франциско.

[youtube]Jyq-J85vSIQ[/youtube]

Добивај известувања
Извести ме за
guest
2 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
deni
deni
10 years ago

pobarav da mi kaze kade se naogjame i mi kaza deka se naogjam vo firom

Moloko
Moloko
10 years ago

Iris. e mnogu podobar spored mene, se zavisi od potrebite, ama Iris e dosta dobar koga staniva za glasoven asisten za android

види ги сите огласи на kariera.it.mk