Qualcomm и Samsung го претставија првиот 10nm Snapdragon процесор

Соработката на Samsung и Qualcomm го донесе Snapdragon 835, првиот 10-нанометарски FinFET процесор. Процесорот е наменет за користење во мобилни уреди, пред сѐ паметни телефони.

Новиот 10-нанометарски процесор ќе му овозможи на Snapdragon 835 да биде помоќен, а истовремено и поефикасен со батеријата. Процесорот ни овозможува да додадеме и низа функционалности кои ќе го подобрат искуството на корисниците во иднина, изјави Qualcomm.

Во споредба со 14 нанометарските процесори, новиот процесор зафаќа 30 отсто помал простор, и е 40 отсто поштедлив, а истовремено има 27 отсто поголеми перформанси. Помалиот простор ќе овозможи повеќе простор, дали за батерија или за потенок телефон е оставено на производителите.

Qualcomm ја најави и надградбата на QuickCharge, QuickCharge 4. Според информациите од Qualcomm полнењето ќе биде 20 отсто покусо, а за само 5 минути ќе може да се наполни телефонот доволно за пет часа користење.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
1 Коментар
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] прочитај повеќе на… […]