Македонија помеѓу најпријатните изненадувања на Светското првенство во Magic

Avatar img-thumbnail img-circle

во гејминг, ИТ.МК

Викендов заврши Светското првенство во најпопуларната стратешка игра со карти Magic the Gathering. Македонија која учествуваше на првенството влезе во топ-16, што е најголем успех на репрезентацијата. Успехот на македонската репрезентација, но и на останатите условно помали репрезентации е прогласен за топ 5 момент на настанот од организаторите.

Македонската репрезентација во Холандија беше во состав:

  • Иво Нешковиќ,
  • Мартин Наник,
  • Миро Попов и
  • Небојша Стаменков.

За жал, по поразот од Австралија, не се пласираа во најдобрите 8 репрезентации, но ова воопшто не го намалува постигнатиот успех.

wmc-20161119-1803

Македонија vs. Канада Image Courtesy: Magic

Македонија ова и го прави на Канада?

Тоа е прашањето кое го постави коментаторот на мечот помеѓу Иво Нешковиќ и канаѓанинот Џејкоб Вилсон.

„Македонија е релативно малечка држава со популација од неколку милиони. Досега имаа само уште едно појавување на вториот ден на турнирот, но нивниот втор ден оваа година е топ 5 момент. Се натпреваруваа против Израел (капитен им е двојниот светски шампион Шахар Шенар); САД (со треторангираниот Овен Туртенвалд) и Канада (чиј капитен е Платинум Про Александар Хејн). Сите овие натпревари се Давид против Голијат, но Македонија излезе како победник на секој од нив.“, пишува на официјалната страница на Magic.

Светското првенство се одржа во Ротердам, Холандија, а светски шампион за 2016 е репрезентацијата на Грција.

nanik

Image: Magic

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
1 Коментар
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] оваа епизода на GG.mk се Мартин Наник и Иво Нешковиќ од репрезентацијата во Magic: The Gathering. Освен ова ќе може да ги слушнете и размислувањата на […]