Прочитајте бесплатна приказна на Џ. К. Роулинг

Џ. К. Роулинг, писателката најдобро позната по книгите со Хари Потер, е свесна дека пандемијата е особено тешка на децата. Поради тоа, реши нејзината детска приказна The Ickabog да ја направи бесплатна на следниот сајт.

Со години, The Ickabog трпеливо го чекала вистинскиот момент во таванот на писателката. Приказната никогаш не била објавена, но со целата моментна ситуација каде децата се принудени да седат дома, Џ. К. Роулинг решила да направи целосна ревизија, целосно да се посвети на секое поглавје и преработени да ги објавува на сајтот. Моментно се објавени 46 поглавја, а доколку често го посетувате сајтот, ќе забележите дека релативно брзо се поставуваат нови поглавја.

Паралелно со ова, се одржува натпревар каде Џ. К. Роулинг дава предлози какви илустрации би можеле да се нацртаат во книгата. Потоа, сите заинтересирани можат да го илустрираат тоа и да се напреваруваат нивното дело да се најде во физичката копија на книгата, планирана да излезе во ноември. Планирани се 34 илустрации, а изборот ќе биде направен по 17 јули. Некои од илустрациите веќе можат да се видат на сајтот.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments