Повторно гласини за продажба на Twitter, Google и Salesforce најзаинтересирани

Avatar img-thumbnail img-circle

во Друштвени мрежи

Вестите и шпекулациите за продажба на Twitter не се нови, а одвреме-навреме се појавува ново име во листата на заинтересирани компании.

Google и Salesforce се најзаинтресирани за купување на микро-блогот. Двете компании, наскоро би можеле да достават и официјални понуди, јави CNBC. Бордот на директори на Twitter е заинтресиран за продажба и веројатно би прифатил некоја од понудите. Проценките се дека цената на акциите во овој случај би била околу 26 долари. Од микро-блогот се надеваат дека преземање би можело да донесе нови корисници.

Веста за продажба придонесе да порасне и цената за акциите на Twitter на берзата, за околу 20 отсто. Претпоставките се дека Twitter би го чинел купувачот помеѓу 18 и 30 милијарди долари. LinkedIn го чинеше Microsoft 26 милијарди долари.

Претходно, како можна заинтересирана компанија за Twitter беше споменуван и Microsoft, но по купувањето на LinkedIn изгледа дека изгуби интерес. Salesforce беше една од компаниите заинтресирани за купување и на LinkedIn, но ја загубија „трката“ со Microsoft.

Веста за интересот за купување на Twitter доаѓа од анонимни извори. Ниту една од страните досега не го потврди интересот, а ниту од Twitter не се во целост одлучени на ваков потег.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments