Portal и Left 4 Dead 2 доаѓаат на GNU/Linux

Додека до пред неколку месеци GNU/Linux корисниците беа изоставени од игрите, барем од тие големите наслови и игри со добра графика, денес тие може да се порадуваат на уште два наслови кои доаѓаат на Steam. Имено, Valve веќе ја објави Portal за овој оперативен систем, како и Left 4 Dead 2.

Официјално соопштение дека Left 4 Dead 2 бета е достапна за GNU/Linux има и на блогот на играта, во кое се наведува дека оваа издание ќе се користи за тестирање на Extended Mutation системот за авторите на скрипти. Играчите ќе имаат пристап до бета серверите.

BlueNews објавувадека на дел од корисниците им е достапна и бетата за Portal. Инаку, во моментот од Valve работат на нов графички енџин – Source 2, така што можеби и тоа е причината поради која сѐ уште не се достапни Half-Life 2, Dota 2 и Portal 2. Но, како и да е, видливо е дека Гејб Њувел го форсира Linux како гејминг оперативен систем.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments