Поради непроверени промени Twitter сам си направи DDoS

Ако последните неколку денови забележавте нешто чудно на Twitter, не сте единствени. Микроблогот за да го ограничи собирањето податоци (data scrapping) на платформата, го ограничи пристапот до објави кои се достапни за корисниците. Верификуваните профили може да прегледаат 10000 објави дневнo, неверификуваните 1000 објави, а новите неверификувани профили 500 објави. Мерката според објавата на Елон Маск е привремена, но нема објаснување кога ќе се промени.

Да нè ве збунат бројките, ограничувањето започна со 6000/600/300, но подоцна беше променето.

За корисниците кои сакаат одлогирани да читаат твитови има уште лоши вести. За читање на објави на платформата ќе биде неопходен профил. И ова е привремена мерка, иако според сопственикот „итна привремена мерка“.

За жал, барем досега нема одговор на прашањето кој прибира податоци од Twitter. Претходно беа споменати Microsoft, а и компанијата зад ChatGPT – OpenAI.

Ако сте зависник од друштвени мрежи и не знаете што да правите, Елон има совет:

Twitter против Twitter

Она што во случајов е поинтересно е одговорот на девелоперот Шелдон Ченг. Тој тврди дека привремените промени кои ги направи платформата се како сајбер напад. Иако корисникот добива порака дека има ограничување, страницата праќа 10 повици во секунда до Twitter. Оваа содржина никогаш не се вчитува и целиот круг продолжува.

„Ова е смешно. Изгледа дека Twitter сам си прави DDoS напади.

Почетната страница (home feed) е падната цело утро. Иако ништо не се вчитува, веб-сајтот постојано се обидува да вчита податоци“.

Според Ченг, веројатна причина за грешката е ограничувањето на пристапот до содржината за неологирани корисници. Инженерите на Twitter направиле превид што довел платформата сама да си прави DDoS.

„Ова (забраната за нелогирани корисници) веројатно креирала некој пеколен услов кој инженерите никогаш не го предвиделе и сега имаме комична ситуација која резултира во епски self-own – selfDDOS“.

Заедно со објавата девелоперот објави и видео во кое презентира што се случува.

Повеќе девелопери независно објавија дека и самите дошле до истиот резултат.

Ако ова не се доволни главоболки за сопственикот на Twitter, најголемиот конкурент – Meta најави ривал на Twitter.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk