Поради баг Twitter ги чувал лозинките на корисниците во „plain text“

Avatar img-thumbnail img-circle

во Вести

Twitter ги повика своите корисници да ги променат своите лозинки. Од микро блогот објавија дека поради глич лозинките биле оставени во текст фајл и на интерната компјутерска мрежа, јави Reuters.

Twitter објави дека нема никаков податок за тоа дека некој дошол до лозинките, но сепак одлучи дека промената на лозинки е посигурна. Проблемот се појавил бидејќи интерните логови биле зачувувани пред да бидат хаширани лозинките, што овозможило истите да бидат небезбедно складирани.

„Неодамна пронајдовме баг кој овозможувал чување на некриптирани лозинки во логовите. Го поправивме пропустот и не најдовме некој показател дека се во раце на злонамерници или дека се злоупотребени од некој. Сепак, од претпазливост променете ја лозинката на сите места каде ја користите“.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk