Полициска акција во Италија и Шпанија против е-мафија заврши со 106 обвинети

Avatar img-thumbnail img-circle

во ИТ.ЕУ

Како и остатокот на светот и мафијата се префрла онлајн. Во заедничка полициска акција во Европа, италијанската и шпанската полиција уапсија 106 осомничени на островот Тенерифе. Уапсените се обвинети за манипулации со SIM-картички (SIM swapping) и компромитирање на бизнис имејл адреси.

 Во акцијата се запленети 224 кредитни картички, SIM картички, POS терминали, но и опрема за садење, одржување, и дистрибуција на марихуана. Групата се занимавала и со онлајн криминал, најчесто онлајн измами на повеќе жртви.

„Помеѓу членовите на групата има и компјутерски експерти кои креирале фишинг домени и извршиле сајбер измама; регрутери и организатори на перење на пари (money muling); експерти за перење на пари, вклучувајќи и експерти за криптовалути“, вели портпаролот на Еуропол.

Уапсените кои се поврзани и со Италијанската мафија се обвинети дека преку фишинг измами и манипулации со SIM-картички, успеале да оштетат стотици жртви. Групата успеала да измами жртвите, најчесто италијански државјани да пратат поголеми суми пари на банкарски сметки контролирани од криминалната група. Илегалниот профит на целата операција е проценет на околу 10 милиони евра.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments

ит кариера

Matrix IT Global Services Macedonia

Software Developer

Data Masters

Data Engineer

Singular

Team Lead

види ги сите огласи на kariera.it.mk