Полицијата во Амстердам преку друштвени мрежи организира лов на „криминалци“

Холандската полиција за 26 мај закажа настан во кој заедно со граѓаните ќе се обидат да ги фатат „злосторниците“. Настанот ќе се одржи во Амстердам, и ќе биде отворен за сите кои се заинтересирани.

Станува збор за игра или натпревар во која граѓаните ќе треба да го пронајдат „злосторникот“ и да го пријават. За највнимателните ќе има и награди.

„Луѓето кои ќе го пронајдат криминалецот треба да го фотографират, да ја споделат неговата локација преку Facebook и може да добијат награда“, вели организаторот на настанот.

Секако полицијата и граѓаните нема да бркаат криминалец, туку преку игра полицијата се обидува да ги активира граѓаните да им помогнат. Главна причина за акцијата е неодлучноста на граѓаните да и помогнат на полицијата, иако полицијата не може без никаква помош сама да ги чува населбите и домовите.

Целта на целиот настан е да се мотивираат граѓаните да ги пријавуваат криминалците и со тоа да им помогнат на полицајците. На полицијата и е потребна соработка со граѓаните, како во откривањето на криминалците така и за сведочења против нив. Ова е интересен начин на кој полицијата преку друштвени мрежи и акција, вежба заедно со граѓаните за некоја идна соработка.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments