По #Brexit, Германците агресивно регрутираат стартапи од Лондон

Avatar img-thumbnail img-circle

во Свет

Огромна табла закачена на комбе кое се вози по улиците на Лондон ги поканува сите стартапи да се преселат во Берлин. Главна причина за ова е #Brexit, бидејќи постои можност британските компании да го изгубат пристапот до отворениот европски пазар.

„Драги стартапи, останете мирни и преселете се во Берлин“, гласи пораката на комбето. Можеби билбордот на комбето е најзабавниот и најочигледниот начин со кој некои држави се обидуваат да го искористат излегувањето на Британија од Европската унија, но секако не е единствениот. Повеќе компании јавија дека им пристапиле претставници на Швајцарија, Ирска, но и останати држави од Европа кои ги поканиле да се преселат, вели Business Insider.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments