Педофили разменуваат фотографии преку Facebook, тврди BBC

Педофили преку скриени Facebook групи разменуваат слики со детска порнографија. Тајноста им е овозможена преку опции за приватност на групите кои оневозможуваат некој однадвор да ги види сликите и останатата содржина. „Истрагата на BBC откри повеќе скриени групи креирани од луѓе со сексуален интерес за деца, вклучувајќи и некои администрирани од осудени педофили…“, вели BBC.

Имињата на групите кои ги пронајде британскиот јавен сервис, наговестуваат каква содржина се споделува во нив. Постојат групи кои се споделуваат специфични содржини, пример „девојчиња во униформи“. Покрај слики кои се весници, во групите се споделуваат и фотографии од скриена камера, па дури и видеа. Тешко е да се верува дека Facebook ќе го промени начинот на кои се креираат групите, што го поставува прашањето што друго би можеле да направат. Во догледна иднина едно од решенијата е препознавање и автоматско отстранување на сликите преку алгоритми, па понатамошно пријавување на членовите на овие групи на полицијата.

Сепак можеби далеку позагрижувачки треба да биде фактот дека најголем дел од овие содржини кои се споделуваат во групите се прибрани од весници, блогови и од самата социјална мрежа, а најголем дел од луѓето не ги сметаат за невкусни или нелегални.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments