Новиот мини компјутер од ASUS, доволно моќен за 4K-видео

во feature, Хардвер

Tinker Board е мини компјутер од ASUS кој треба да биде замена за Raspberry Pi. Компјутерот на ASUS е многу помоќен па соодветно на тој факт ќе биде наменет и за проекти кои бараат поголема искористеност на компјутерот. До сега како општ впечаток е дека самиот Raspberry Pi е повеќе од доволно моќен за оние со хоби да прават свои хардверски проекти. Овие перформанси на Tinker Board секако и чинат повеќе, па компјутерот е скоро двојно поскап од Raspberry Pi, и неговата цена е 68 долари.

Хардверот на Tinker Board, најверојатно и ја оправдува повисоката цена:

 • Четири јадрен 1.8GHz Rockchip Cortex-A17 процесор
 • 2GB Dual channel LPDDR3 меморија
 • Gigabit LAN and Bluetooth 4.0 + EDR
 • 802.11 b/g/n Wi-Fi
 • 4x USB 2.0 ports
 • 40-pin приклучок со 28 GPIO пинови
 • 1x 3.5mm аудио приклучок
 • CSI порта за камера
 • DSI порта со поддршка за HD резолуција
 • 1x HDMI 2.0 порта со поддршка за 4K резолуција
 • Micro SD со UHS-I поддршка
 • Debian OS со KODI
 • Напојување: 5V/ 2A Micro USB (не е вклучено)

Tinker Board работи со модифициран Debian Linux, и поддржува Kodi за стриминг. Интересно е што иако поддржува 4К видео микро-компјутерот од ASUS всушност нема да може да репордуцира H.264 и H.265 видеа. Tinker Board е наменет за ентузијастите кои креираат IoT уреди, иако најверојатно не им е потребен волку моќен компјутер.

Конкуренцијата на пазарот на мини и микро комјутери постојано се зголемува. Иако постојано излегуваат нови компјутери, споредбата секогаш е со популарниот Raspberry Pi.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk