Номинирани се најдобрите игри на The Game Awards 2016

Avatar img-thumbnail img-circle

во гејминг

The Game Awards 2016 ќе се одржи за неполни две недели, на 1 декември, и, во исчекување на настанот, се номинираа игрите кои ќе учествуваат во изборот за најдобри игри. Како што ќе погледнете од долните категории и номинации, во борбата за игра на годината Doom стои рамо-до-рамо со Overwatch, а во изборот за игра со најдобра приказна ААА играта Mafia III ќе си ја проба силата и со симпатичните инди игри како Oxenfree и Firewatch.

Во потрагата по најдобра инди игра, пријатно се изненадивме што The Witness застанува во рингот со Stardew Valley и Inside, а во поглед на изборот за најдобра игра на мобилен, воопшто не се изненадивме кога ја забележавме Pokemon Go. Одејќи надолу, наидовме на релативно свежа категорија од најдобри игри во виртуелната реалност, од кои ја изделуваме Batman: Arkham VR и EVE: Valkyrie.

Dishonored 2 ќе се натпреварува со Hitman и Uncharted 4: A Thief’s End за наградата за најдобра акциона-авантура, а Deus Ex: Mankind Divided, The Witcher 3: Wild Hunt — Blood and Wine, Dark Souls 3 ќе си ги пробаат силите против World of Warcraft: Legion. Сосема очекувано, во изборот за најдобра стратегија ја наоѓаме Civilization VI, Total War: Warhammer, XCOM 2, како и симпатичната инди игра The Banner Saga 2, а од спортот се истакнаа FIFA 17, Forza Horizon 3, NBA 2K17 и Pro Evolution Soccer 2017. За најочекувани игри се наметнаа God of War, Mass Effect: Andromeda и Red Dead Redemption 2, а за целосната листа од игри и категории ви препорачуваме да започнете со скролувањето надолу.

Игра на годината

 • Doom (id Software/Bethesda)
 • Inside (Playdead)
 • Overwatch (Blizzard)
 • Titanfall 2 (Respawn/Electronic Arts)
 • Uncharted 4: A Thief’s End (Naughty Dog/Sony Interactive Entertainment)

Игра со најдобар концепт и дизајн

 • Blizzard (for Overwatch)
 • Dice (for Battlefield 1)
 • id Software (for Doom)
 • Naughty Dog (for Uncharted 4: A Thief’s End)
 • Respawn (for Titanfall 2)

Најдобра приказна

 • Firewatch (Campo Santo)
 • Inside (Playdead)
 • Mafia III (Hangar 13/2K)
 • Oxenfree (Night School Studio)
 • Uncharted 4: A Thief’s End (Naughty Dog/SIE)

Најдобар уметнички правец

 • Abzu (Giant Squid/505)
 • Firewatch (Campo Santo)
 • Inside (Playdead)
 • Overwatch (Blizzard)
 • Uncharted 4: A Thief’s End (Naughty Dog/SIE)

Игра со најдобра музика/звук

 • Battlefield 1 (DICE/EA)
 • Doom (id/Bethesda)
 • Inside (Playdead)
 • Rez Infinite (Enhance Games)
 • Thumper (Drool)

Игра со најдобри перформанси

 • Alex Hernandez as Lincoln Clay, Mafia III
 • Cissy Jones as Delilah, Firewatch
 • Emily Rose as Elena, Uncharted 4: A Thief’s End
 • Nolan North as Nathan Drake, Uncharted 4: A Thief’s End
 • Rich Summer as Henry, Firewatch
 • Troy Baker as Sam Drake, Uncharted 4: A Thief’s End

the-game-awards-2016

Игри кои имале општествено влијание

 • 1979 Revolution (iNK Stories)
 • Block’hood (Plethora Project/Devolver Digital)
 • Orwell (Osmotic Studios/Surprise Attack)
 • Sea Hero Quest (Glitchers)
 • That Dragon, Cancer (Numinous Games)

Најдобра независна игра

 • Firewatch (Campo Santo)
 • Hyper Light Drifter (Heart Machine)
 • Inside (Playdead)
 • Stardew Valley (ConcernedApe/Chucklefish Games)
 • The Witness (Thelka, Inc.)

Најдобра мобилна игра

 • Clash Royale (Supercell)
 • Fire Emblem Fates (Intelligent Systems/Nintendo)
 • Monster Hunter Generations (Capcom)
 • Pokemon Go (Niantic)
 • Severed (DrinkBox Studios)

Најдобра VR игра

 • Batman: Arkham VR (Rocksteady Studios/WBIE)
 • EVE: Valkyrie (CCP Games)
 • Job Simulator (Owlchemy Labs)
 • Rez Infinite (Enhance Games)
 • Thumper (Drool)

Најдобра акциона игра Best Action Game

 • Battlefield 1 (DICE/EA)
 • Doom (id Software/Bethesda Softworks)
 • Gears of War 4 (The Coalition/Microsoft Studios)
 • Overwatch (Blizzard)
 • Titanfall 2 (Respawn/EA)

Најдобра игра акција/авантура

 • Dishonored 2 (Arkane Studios/Bethesda Softworks)
 • Hitman (IO Interactive/Square-Enix)
 • Hyper Light Drifter (Heart Machine)
 • Ratchet & Clank (Insomniac Games/Sony Interactive Entertainment)
 • Uncharted 4: A Thief’s End (Naughty Dog/Sony Interactive Entertainment)

Најдобра RPG игра

 • Dark Souls 3 (FromSoftware/Bandai Namco Entertainment)
 • Deus Ex: Mankind Divided (Eidos Montreal/Square-Enix)
 • The Witcher 3: Wild Hunt — Blood and Wine (CD Projekt RED)
 • World of Warcraft: Legion (Blizzard)
 • Xenoblade Chronicles X (Monolith Soft/Nintendo)

Најдобра игра со борба

 • Killer Instinct Season 3 (Iron Galaxy Studios/Microsoft Studios)
 • King of Fighters XIV (SNK/Atlus USA)
 • Pokken Tournament (Bandai Namco Studios/The Pokemon Co.)
 • Street Fighter V (Capcom)

Најдобра стратегија

 • Civilization VI (Firaxis Games/2K)
 • Fire Emblem Fates (Intelligent Systems/Nintendo)
 • The Banner Saga 2 (Stoic Studio/Versus Evil)
 • Total War: Warhammer (Creative Assembly/Sega)
 • XCOM 2 (Firaxis Games/2K)

Најдобра фамилијарна игра

 • Dragon Quest Builders (Square Enix)
 • Lego Star Wars: The Force Awakens (TT Fusion/WBIE)
 • Pokemon Go (Niantic)
 • Ratchet & Clank (Insomniac Games/Sony Interactive Entertainment)
 • Skylanders: Imaginators (Toy for Bob/Activision)

Најдобра спортска игра

 • FIFA 17 (EA Canada/EA Sports)
 • Forza Horizon 3 (Playground Games/Microsoft Studios)
 • MLB The Show 16 (SCE San Diego Studio/SIE)
 • NBA 2K17 (Visual Concepts/2K Sports)
 • Pro Evolution Soccer 2017 (PES Productions/Konami)

Најдобра мулти-плеер игра

 • Battlefield 1 (DICE/EA)
 • Gears of War 4 (The Coalition/Microsoft Studios)
 • Overcooked (Ghost Town Games/Team 17)
 • Overwatch (Blizzard)
 • Titanfall 2 (Respawn/EA)
 • Tom Clancy’s Rainbow Six Siege (Ubisoft Montreal/Ubisoft)

Најочекувана игра

 • God of War (Santa Monica Studio/Sony Interactive Entertainment)
 • Horizon: Zero Dawn (Guerrilla Games/Sony Interactive Entertainment)
 • Mass Effect: Andromeda (Bioware/EA)
 • Red Dead Redemption 2 (Rockstar Games)
 • The Legend of Zelda: Breath of the Wild (Nintendo)

Најактуелен гејмер

 • AngryJoeShow
 • Boogie2988
 • Danny O’Dwyer
 • JackSepticEye
 • Lirik

Најдобра игра за е-спорт

 • Counter-Strike: Global Offensive (Valve)
 • DOTA2 (Valve)
 • League of Legends (Riot)
 • Overwatch (Blizzard)
 • Street Fighter V (Capcom)

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments