Никола Тесла ги предвиди мобилните телефони уште во 1909

во Свет

Еве преведен дел од исечок со размислувањата на Никола Тесла:

„Вниманието на светот беше привлечено и задржано од безжичниот телеграф, иако ова се уште е примитивно користење на уметноста. До сега, се користеа само електрични бранови, кои се бргу губат во нивното патување низ воздухот. Можно е, да се пренесе електрична струја со огромна моќ за илјадници километри без губење на енергијата. Ова не е теорија, туку вистина поставена од многу практични експерименти. Наскоро ќе биде можно да се пренесува безжични пораки низ целиот свет толку едноставно што било кој индивидуалец ќе може да го носи и оперира со апаратусот. Безжичното пренесување на моќта преку океанот, на пример, очигледно ќе отвори цела нова ера во механичкиот развој.

Наскоро ќе биде можно, на пример, за бизнисмен од Њу Јорк да диктира инструкции и тие да се појавуваат веднаш на машина во Лондон или било каде. Тoј ќе може да се јави од своето биро и да зборува со било кој телефонски претплатник низ светот. Нема да биде потребно да се носат скапи инструменти не поголеми од часовник, кои ќе овозможат на тие што ги носат да се слушаат било каде на море или на земја во растојание од илјадници километри. Човек ќе може да слуша и пренесува говор или песна до крајот на светот. Во ист начин, било каква слика, цртеж или принтано нешто ќе може да биде пренесено од едно место на друго. Ќе биде можно да се оперираат милиони такви инструменти од една станица. Песна од голем пејач, говор на политички лидер, проповед од голема светост, предавања од научник, ќе бидат доставени до публика низ светот.

Многу поважно од ова ќе биде пренесување на електрична струја без жици преку големи дистанци. Експериментирав со модел на брод кој се оперира со електрична струја пренесена без жици, и резултатот е вчудоневидувачки. Открив дека е можно да се контролира движење на бродот апсолутно од централна станица без било каква електрична конекција… Може да очекуваме во следниве неколку години да видиме многу чуда за кои сме сонувале да станат секојдневна работа“.

(via Recombu)

Добивај известувања
Извести ме за
guest
8 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
@Naumcho
10 years ago

Информацијата им е позната на огромен број од ИТ светот :)

Ana
Ana
10 years ago

http://www.youtube.com/watch?v=jxWsc7y1olg

‎100 godini po Wardenclyffe Tower… Namesto iskoristuvanje na bezrezervna energijata od univerzumot – sto bilo ideja na golemiot genie Nikola Tesla, zaradi profit na naftenite kompanii ovoj negov izum bil unisten i toj nikogas ne dobil sansa da ja ostvari svojata vizija za podobro covestvo. Ovoj genijalen um umrel vo teska mizerija, dozivuvajki nerven slom…

vnucko
vnucko
10 years ago

KAmo sreka uste eden barem POLA Tesla da se pojavese,on kao i neko drugi znacajni raboti mislam deka nese covecki sustestva,zastoonda nema drugi pametni luge kako nego??Sve olos do olos.

Marjan
Marjan
10 years ago

za da se teleportira cvrst predmet treba da se lansira so brzina na svetlina pri sto toj predmet bi se pretvoril vo bran. toa e vozmozno da receme. problemot e sto na destinacijata toj predmet ne moze da se vrati vo ista forma sto kaj covekot normalno bi bilo smrt.

Neno MKD
Neno MKD
10 years ago

никола го предвидел и телепортот али дури сеа има обиди за тоа и мислам дека успеале да пренесат некоја мала честичка на одредена должина

Миланчо
Миланчо
10 years ago

Да не е малку стара веста…

IT.com.mk
10 years ago
Reply to  Миланчо

Да, од 1909 е :P

Миланчо
Миланчо
10 years ago
Reply to  IT.com.mk

By Andrew Lim on Monday, 3rd May 2010 on Recombu ;)