ФИНКИ ќе стартува од септември

во ИТ.МК

Според извор од еден од институтите, ова е позитивна насока која самите ИТ професори ја бараат последните 10 години. Најголема предност ќе биде обединувањето на наставниот и истражувачки кадар од двата ИТ института од државниот универзитет во Скопје, кои ќе изградат самостоен факултет кој ќе биде целосно ИТ-ориентиран. Со тоа, одлуките за насоките на развој на компјутерските науки и информатиката во Македонија ќе ги водат компјутерски научници. ФИНКИ како државен ИТ факултет ќе може ефикасно да ги распредели ресурсите кон нови, сопствени ИТ проекти и креирање нови студиски програми од областа на компјутерските науки.

Според текстот на законот, професори од двата ИТ института ќе станат дел од ФИНКИ, освен оние кои ќе поднесат писмено барање да останат на ПМФ или ФЕИТ.

Студентите при почетокот на студентската година ќе треба да изберат на кој факултет/институт ќе сакаат да продолжат.

„Затекнатите студенти на Институтот за информатика при Природно-математичкиот факултет и Институтот за компјутерска техника и информатика при Факултетот за електротехника и информациски технологии во состав на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје, од студиската 2011/2012 година го продолжуваат своето образование на Факултетот [ФИНКИ] или институтите според студиската програма по која ги започнале студиите.“, се вели во Законот.

Zakon Za Osnovanje Na Fakultet Za Informatichki Nauki i Kompjutersko Inzenerstvo Vo Sostav Univerzitetot Sv…

Добивај известувања
Извести ме за
guest
114 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
@sako
@sako
11 years ago

Decki… Jas odamna zavrsiv no pratam sto se slucuva… Se so slusate e politika na poimot koj ke gi lapne parite. Licno za sekoj od vas vi sovetuvam da si studirate toa sto sakate. Ne se vrzuvajte za katedri ili novoformirani fakulteti oti mos ke bidat dobri. Problemot e mnogu poznat i ne e od sega. Site profesori na informaticki nauki svatija deka mozat da mlatat pogolemi pari i zatoa seto ova… Imajte predvid edno. Vidov mnogu informaticari (programeri) i vidov mnogu dobri inzeneri (od site bransi) po cel svet. Informaticarite kaj nas neka ne se udiraat u gradi deka demek mnogu gi ima i pravat pari za institutite. Se sekavate na krahot .COM '95-ta u USA? Hiper produkcija toa pravi. Informatikata veke ne e nova i sekoja zemja od tretiot svet ja razviva nea kako pocetok vo tehnoloskiot svet (najeftina e.. ). Sekoja "budala" dobiva eftino obrazovanie… Rabotete da postignete nivo kade ke mozete da kombinirate nauki. moja preporaka: BIDETE GLOBALNI. UCETE I CITAJTE SE SO KE MOZETE. (avtorot e MSc na ETF so 10 g. rabotno iskustvo od koi pola nadvor od MK).

amnba
amnba
10 years ago
Reply to  @sako

bravo
sekoja cest…mnogu pocit i pozdrav

Elektras
Elektras
11 years ago

Sekoj e poedinec koga ke raboti i koj kako ke se snajde vo svojata rabota e stvar na indivudalnost.
.Zosto jas poveke bi sakal diploma od Feit : Diplomite na FEIT vazat i u stranstvo.Znaci poveke vrati se otvoreni so takva diploma.Sepak bi dodal deka Finki ke bide odlicen fakultet dokolku sum brucos,ama 3 godini na FEIT i za uste edna godina da zeam diploma od FINKI mi deluva kako 3 godina u voda da mi padnale i deka sum del od nekoja test generacija na FINKI.
Isto taka ke mi fali parkot na FEIT xD

simka
simka
11 years ago

kade mozam da ja najdam programata za FINKI ?

navi
navi
11 years ago

Dragi kolegi od dvata fakulteti citam sto ste komentirale i ne mi se veruva….mozebi treba da se dodade predmet how to think like an engineer :)))) neznam kade sea ke bevte zapisani i cija li diploma ke cekavte ako tatkovcite na institutive razmisluvale kako vas so ke im pisue na diplomata…..

Дејан
Дејан
11 years ago

Проблемот во образованието во Македонија лежи во самиот корен. Образованието во факултетите е општо, сестрано, расфрлано… Исто како како што се одвива образовниот процес во гимназиите. Формирањето на смерот ИНФО, и сега на новиот факултет ФИНКИ се обиди да се започне државното глобализирање на насоченото образование. Успехот на најголемите светски компании се базира врз специјализираниот кадар. Кадар кој со години учи, студира, дипломира, креира и твори на база на еден правец во науката. На Информатичарите ни најмалку не им се потребни физика, електротехника и сл. образовни правци. Јас сум дипломиран информатичар на ФЕИТ 2010, просек 9,1. Искрено ќе кажам дека едвај 30% од знаењето што го стекнав ми е потребно денес. Додека двајца колеги на моето работно место, кои дипломирале на ПМФ многу подобро се снаоѓаат од мене, и гледам дека многу полесно се соочуваат и изнаоѓаат решенија на проблемите. Ако го учите факултетот само за да стекнете диплома која го носи името од признат факултет, не сте направиле ништо. Ќе најдете работа која носи пристојна плата и ќе останете заглавени во времето, додека технологијата и останатите ќе напредуваат.

Александар
Александар
11 years ago
Reply to  Дејан

Потполно си во право за ова
.
ФИНКИ е проект што требало да се отвори многу години понапред, затоа што не треба да има институти за информатика по други факултети, туку треба да си има посебен факултет за информатика каде сите средства (пари, знаење, проекти и слично) ќе бидат насочени кон развој на Информатичките науки во Република Македонија, а не да се ставаат сопки од сите страни и да не се доозволува и да се манипулира со студентите и студиските програми. Треба да се воведуваат новини кои се навистина актуелни на светско ниво, а не да се учи по некои застарени програми кои ги диктира некој друг, а не луѓе од IT секторот.
Затоа редно време е да се отвори ФИНКИ, каде ќе се знае кој се залага за нешто ново и добро, а не само да се ставаат сопки и ништо да не се постигнува со тоа.

Mite Mitreski
11 years ago

Еден краток коментар и од мене (Quick Facts) :
-Дипломата ја издава универзитетот
-Дипломата вреди колку што вреди и универзитетот ( ФЕИТ+ ПМФ+ Земјодлски+Градежен …)
-Дипломата ви треба за работа во државна институцја каде исто се рангира и УКИМ и Гоце Делчев и ФОН итн.
-Дали ќе биде подобра програмата? Можеби да можеби не, сега дефинитвно е лоша и таму и таму
-Дали ќе осетат студентите нешто? Сега НЕ, во иднина најверојатно да, лошо или добро
– Прашањето не треба да ви биде што ќе се случи лошо ако XYZ се оствари туку што ќе се случи лошо ако се остане исто?
– Тоа ако имаме поквалитетно образование од другите факултети во МК не значи дека имаме квалитет…
– Има причина за тоа што во МК нема голем број на успешни компании( Во сопственост на луѓе од МК) и научници, а причината дефинитвно не е дека не мразат Грците или не знам ти кој …

Filip
Filip
11 years ago

Odlicna vest! licno sum za

Caci
Caci
11 years ago

ok…ne gi docitav site komentari,
posto stvarno e bezvrska dobar del od diskusijava sto se ima raspaleno….ne cepkam tamu….
samo ke kazam deka ako se dobro sekavam, muabetot za spojuvanje na dvava smera se rasiri vo vremeto koga bev brucos-ne taka dalecnata 2006….
ocekuvano bese….
ama mene samo edno ne mi e jasno…pa dobro, ETF-Elektro-Tehnicki Fakultet stana FEIT-Fakultet za Elektrotehnika i Informaciski Tehnologii poradi debelite glavi na sefovite na katedri na IKI…valda zatoa togas ne se sluci otcepuvanjeto, mislele deka ke legnat IKI-evci na brasnoto…no, dali sega ke ni go vratat imeto????

inaku…od ona sto vidov…komentarite od tipot…"pa nema smisla nie da finansirame cel fakultet so smerovi za koi nema zainteresiranost"…ovaa vest me pravi neizmerno srekna so od septemvri vakvive faci nema da gi valkaat hodnicite na ETF!!!!!

Fuzion
Fuzion
11 years ago
Reply to  Caci

Tvojata sreka ima kratok rok na traenje, ustvari nemas sreka voopsto ;)

ада
ада
11 years ago

Име123, (со голема почит) не пишувај глупости. Прво и основно срамота е што во 2011 година ние уште немаме ФАКУЛТЕТ ЗА ИНФОРМАТИКА во склоп на надобриот унивезитет во Македонија, УКИМ. Второ, колку си ти компетента личност да пишуваш за квалитетот на образованието на ПМФ и ФЕИТ? Имаш ли претстава што значат лаборатории за студенти информатичари? Очигледно не – бидејќи таму сеуште програмирате на ливче.

А пракса, вие како информатичар треба да знаете дека дека праксата за нашата струка е многу лесно и сам да си ја овозможиш. Има и исто една работа што се вика ПРОЕКТ и студентите од ПМФ барем знаат колку искуство тоа носи.

Треба да се исчистат програмите. Не му треба физика на еден програмер, тоа кажуваат сите програми на универзитетите по информатика низ целиот свет. ИИ при ПМФ прво може да зборува за квалитет поради програмата (земи прочитај ја) и по опременост и стручност. Нема за џабе сега ФИНКИ да ја користи нивната опрема, простории и скоро се.

И сега да станам, зошто многу ниско паднав само за да ви одговорам во ваш стил.

Име123
Име123
11 years ago
Reply to  ада

Здраво ада и извини што не ти одговорив порано.. Програмирав на ливче… Да погодам се обиде на електро и не се запиша и сега сакаш пак да си на електро ама под друго име така??? Не??? секако… ОК… Прво секој е компетентен да го каже она што го гледа.. Очигледно ти си чул/а нешто за програмирање на ливче ама уште поогчигледно не знаеш што значи тоа и нема да трошам зборови да ти објаснувам. Прашај некој твој другар (кој не е бруцош) од електро дали програмира на ливче. Второ не му треба физика на еден програмер..ТОЧНО само кој рече дека студентите на ИКИ се програмери??? Како што вика еден мој професор: Ако сакаш да бидеш програмер иди заврши курс за 6 месеци и готово. Што се учи на ИКИ провери на страната на ФЕИТ и се надевам дека тоа ќе ти помогне да во иднина не паѓаш толку ниско… Инаку никој не вика да немаме факултет за информатика тоа е убава работа. Само да ти кажам нешто, а подолу имаш линкови да провериш. Белград, Загреб, Љубљана чии универзитети се доста посилни и попризнаени од нашиот имаат факултет за електротехника во чиј склоп има смер ИКИ (секако на соодветниот јазик), па провери ги програмите за тоа што учат тие во прва година и те молам одговори ми. ОК ке кажеш Балканот е заостаната работа ама затоа имаш и други места за да провериш…Ти треба само google… http://www.etf.bg.ac.rs/ http://www.fer.hr/ http://www.google.com

@ада
@ада
11 years ago
Reply to  ада

Koj rece deka na feit se programeri. Tie se inzineri. Ucat na livca kako da ti ja napravat masinata na koja ti programiras.

Име123
Име123
11 years ago
Reply to  @ада

ОК ливче…Прво се сомневам дека ти некогаш ке програмираш машина….А и да програмираш ке имаш некој шеф кој … претпоставувам ке биде од некој инжињерски факултет…можеби и ФОН… ама кој ќе ти каже што да направиш и за колку дена и готово… Можеби и ке ти објасни како работи машината… ама веројатно ке знаеш само што прави делот кој ти го програмираш… Е сега ако правиш апликации на апликативно ниво (што верувам е твоја животна желба) супер. Тоа ќе знаеш да го работиш можеби и подобро од било кој друг, НО ке ти треба уште една работа за барем да можеш да се прехраниш… А пари да направиш…уффффффффф не би сакал да те разочарувам… :) поззз

Dark
Dark
11 years ago

само сум очаен и се каам што сум дел од сето ова..

Dark
Dark
11 years ago

Господ може колега ;)

trackback

[…] it.com.mk се објави статија за стартувањето на ФИНКИ од септември. Убаво прочитајте ја цела. Според […]

ССФ
ССФ
11 years ago

Незнам дали сакале да бидат либерални, па оставиле на студентите да си изберат на кој факултет сакаат да продолжат или се работи за неискусни дебили кои немаат појма која материја се изучува и на двата институти (и на ФЕИТ и на ПМФ). Јас сум од електро и мене ме интересира дали ако одберам да продолжам на ФИНКИ ќе ми ги признаат електротехниките, физиките, логички кола, и сите останати предмети кои немаат никаква допирна точка со програмирање, а сепак ме издвојуваат од останатите? Истото и за колегите од ПМФ, дали ќе им ги признаат сите тие математики што ги имаат положено за да не одвојат од нас?
Не ми е јасно како ќе функционира се тоа, не сум оптимист и мислам дека треба од септември да си почнат новите генерации по нова програма, а на нас нема да ни смета ако ни ја подобрат постоечката, со оглед на парите кои се слеваат во буџетите на факултетите како партиципација и слично.
Нека остават време да си почне да функционира како што треба факултетот, да не заглават со бирократија кој од кој факултет е итн, ќе им треба година или две сигурно, а тоа е времето за кое јас планирам да дипломирам, а не да тонам во неорганизираноста на новиот факултет, затоа што сите работи кај нас функционираат така.

Fuzion
Fuzion
11 years ago
Reply to  ССФ

ИКИ != Програмирање!

Прво информирај се што значи Информатика и Компјутерско Инженерство па после треси зелени!

faiuhf
faiuhf
11 years ago
Reply to  Fuzion

kolegata znae sto znaci. toa studira. debil

kirca
kirca
11 years ago

http://ocw.mit.edu/courses/electrical-engineering
ne znam so so igraat ama eve primer od MIT so mn slicna programa kako na feit(iki).
Inace idejata e top ama za novite generacii

Mite Mitreski
11 years ago
Reply to  kirca

Извини дечко кој предмет од линкот си го слушал на ФЕИТ ?

vhjsofh
vhjsofh
11 years ago
Reply to  Mite Mitreski

jas sum slusal dosta od ovie, megutoa ne sum na IKI, tuku sum na telekomunikacii. IKI vo tekov na godinive mu e smeneta namenata i e napraven premnogu slicen so programata na PMF, sto e glupost. KTIA (originalnoto iki) bile diplomirani elektroinzineri po informatika. toa znaci da znae procesor da napravi. a sega gledam eden predmet imaat samo vo 3 godini sto ima dava nekakva osnova samo (sranje e poso za eden semestar kako rabotat milijarda poluprovodnici nema da naucis). I vtoro komentarive: Za tie sto ste za FINKI, bidete realni. MAkedonija e ova. Neli ima elite fakultet vo ohrid. nEli ima vo stip. Sto se sluci so niv. Veke vtora godina rabotat.

blabla
blabla
10 years ago
Reply to  vhjsofh

браво

Загрижен
Загрижен
11 years ago

Ништо не е спорно, треба да се формира нов Факултет, но не е јасно како ќе се делат студентите.
Според Законот кои сака од студентите ќе оди на ФИНКИ, кои сака на ПМФ односно ФЕИТ по постоечката студиска програма???
Како може иста студиска програма да постои на два Факултета, нели сме интегриран Универзитет??
Тие што ќе отидат на ФИНКИ која диплома ќе добијат???
Некои се запишале на ФЕИТ за да добијат диплома дипломиран електроинженер. Дали нема да има уцени и ниски удари, врз студентите.
ФИНКИ треба да стартува со прва година, а постоечките студенти да си завршат на ПМФ или ФЕИТ.

Неофицијално
Неофицијално
11 years ago

Не се загрижувајте воопшто.

Ако работата се случи и им биде дозволено на наставниот кадар од ИИ и ИКИ да ја организираат како што знаат и умеат, ќе биде во еднаков интерес на сите, па макар и по екстра труд од вработените и екстра нивно шетање натаму/наваму, екстра организирање на поголем број студиуми и насоки и програми.

Ќе имате еднакво право да си останете по старо, или да се префрлите и повторно да останете по старо или да се префрлите и да почнете по ново, а старото да ви се признае. Секој ќе си има избор каков што најмногу му одговара.

Тоа ќе трае сигурно извесен преоден период (можеби и неколку години) бидејќи секој студент има право да си заврши како што почнал во рок од -ако добро се сеќавам- 7 години од првиот упис.

– Неофицијално, вработен од едното И (кој секогаш се борел и ќе се бори за квалитет еднаков ако не и поголем од било каде во светот)

пела роса
пела роса
11 years ago

поточно ики?

пела роса
пела роса
11 years ago

ке останат ли истите смерови од феит?

Stefan
Stefan
11 years ago

На студентите од електро им е тешко (особено 1 и 2 )бидејќи ја немаат соодветната средношколска основа т.е. на ПМФ и ФЕИТ се запишуваат од гимназии, а за изборни предмети земаат математика и информатика(математички смер), па затоа полесно завршуваат на ПМФ. На елекро заглавуваат бидејќи кога доаѓаат немаат појма за основните работи(електротехнички). За ова е Владата крива бидејќи не ги презентира доволно стручните школи(што на нив се учи и со кое образование ќе се стекнат учениците). Кога се запишуваат сите одат во гимназии па потоа незнаат што со себе, за на крај да изберат информатика, без претходно предзнаење(има некои учат програмирање во гимназии и математика) тоа е доволно за ПМФ, но не и ФЕИТ. Како пример ќе се наведам себеси. Учам во Средното ЕлектроТехничко Училиште „Михајло Пупин“ каде сум на смерот Електротехничар за Компјутерска Техника и Автоматика, каде секако учам за електротехника од компјутерски аспект, и нема да бидам ко изгубен германец кога би одел на идниот ФИНКИ. Како што се распрашав, на ФЕИТ е само продолжување на досегашното учење, т.е. добар дел од предметите се исти, но каде и да одиш треба да го згрееш столчето и да учиш редовно по 2-3 саати најмалку дневно.
Го поддржувам проекрот за ФИНКИ како можен иден негов студент(се двоумам и за Св.Апостол Павле), и се надевам дека на него многу ќе може да се научи.

@cvetan5
11 years ago
Reply to  Stefan

, нема врска дали доаѓаш од гимназија или електротехничка школа, само две работи се битни: работна навика и желбата за учење. Јас сум на електро, средно и јас бев во електротехничка школа и интересно е да се примети дека гимназијалците вадат далеку подобри резултати на електро отколку тие што идат од електротехничките училишта. Единствена предност што си од електротехничко училиште е дека некои стручни предмети ќе ги положиш со помалку учење, меѓутоа тука идат на сцена и професорите пошто сепак тие ја прават тежината на предметите и на крајот сè зависи од нив (а ги има доста „такви“) :)

Akesandar
Akesandar
11 years ago

Зашто сега на ПМФ (а верувам и 90% сум сигурен дека и на Електро е така) дека 60% ако не и повеќе од студентите што се моментално на институтие и што дипломираат не знаат основни работи од програмирањето и слично за соодветните смерови, а не пак да направат некоја реална апликација или сервис, било веб, десктоп програма, проекција на некоја помала мрежа.
Лично на мене факултетов не ми е тежок, а цимерот ми е од Електро и што гледам тој што учи и што се консултира со мене и неговата материја не е нешто посебно тешка. Да има работа, ако сакаш да завршиш треба да си загрееш столчето, но ако овој факлтет ти е тежок може слободно да си одиш на друг факултет каде многу полесно ќе зафршиш со бубање,

За крај само ќе кажам, дека ми е жал за живот што го живеат луѓето, што се орентираат што ќе им пишува на дипломата, зашто колку што е мое знање Бил Гејтс го изградил Микрософт без да заврши факултет, исто и Марк Зукемберк за Фацебук.

Дисклејмер :P
Јас се извинувам ако со мојот коментар навредив некој, но ова си е мое мислење и сметам дека ќе се најдат многу луѓе што ќе го сметат за вистинито.

Boo
Boo
11 years ago
Reply to  Akesandar

potpolno se soglasuvam so tvojov komentar…Jas sum od PMF no isto gi pocituvam dvata fakulteti edinata razlika se profesorite koi kaj nas se mnogu realni i liberalni,ako naucis ke polozis ako ne naucis pagas.Dodeka na FEIT ima bas od tie isfrustrirani profesori kako po site drzavni univerziteti..

P.S. da gi zamolam studentite od FEIT da ne se ku*cat bespotrebno i prvo neka zavrsat pa posle neka zborat za vrabotuvanja..

Dark
Dark
11 years ago
Reply to  Boo

Професорите на ПМФ се реални и либерални? Дали оваа статистика е 101% или можеби 100% точна? :)

Aleksandar
Aleksandar
11 years ago

Како прво може да нагласам дека сум студент од ПМФ, па луѓето со недоволно домашно образование да можат да престанат да читат и да почнат со нивните „валидни“ аргументи да го дискредитираат тоа што ќе го кажам.

Сега лично јас од една страна сум за отварање на новиот факултет и единствена желба ми е да бев сега 1 година за да ги избегнев (како што некој кажа веќе) сите бирократски глупости што ќе ги има сега. За квалитетот на наставата (не можам да коментирам за Електро, но сигурно ситуацијата е слична и таму) ќе биде значително подобар, можеби не во првата и втората година но понатаму сигурно. Ова го тврдам зашто времето што го трошат сега за расправии по другите институти ке се троши за усовршување на програмата и (со надеж) ке се посветува повеќе време на студентите, а и по платен кадер = по среќен кадар, па нема фрустрациите да ги истураат на нас студентите.

За студентите на Електро што многу се бунат низ коментарите може да кажам една работа, немојте да мислите дека и ние од ПМФ сме многу среќни дека ќе не спојат, не од причина дека ќе учиме по потешки програми или повеќе ќе учиме, туку ќе ни дојдат некои од вашите (не сакам да коментирам какви) професири и нас ќе не заглават како вас, ќе бидеме бутани без причина и слични глупости.

Мое мислење е дека барем повеќе пракса ќе се воведе на новиот факултет и генерациите што ќе излезат ќе бидат поквалитетни.

Darko
Darko
11 years ago

Согласно законот (член 9 став 2) студентите ќе може да одберат каде ќе продолжат. Така што никој нема да биде присилен да биде на еден или друг факултет.
Секој ќе може да одбере врз основа на тоа што ќе се понуди на ФИНКИ дали ќе премине таму или ќе остане на сегашниов факултет.
Дополнително согласно законот за Високо образование, дипломата се добива врз основа на студиската програма, а студиските програми по Информатика преминуваат и на ФИНКИ, па секој кој ќе го одбере ФИНКИ ќе ја добие сосема истата диплома како и на матичниот факултет.

@cvetan5
11 years ago
Reply to  Darko

Точно е дека не е никој присилен, но за време на транзицијата ЕТФ > ФЕИТ (или Стара програма > ЕКТС ако сакате) како што разбрав од некои колеги, извесни професори ги лажеле колегите дека тие што не исчистиле прва или втора МОРАЛЕ да се префрлат по нова програма, што е апсолутна невистина: во законот никаде не стој таков услов. Ништо чудно историјата да се повтори и сега

Studentka
Studentka
11 years ago
Reply to  @cvetan5

kolegi aj ne tresete gluposti… informatikava ide napred a vie za nekoja istorija razmisluvate…

Име123
Име123
11 years ago

Ќе се отвара нов факултет…хм.. Ако се гласа негде и јас сум против. Како студент на електро ги сваќам професорите, секако се во право што сакаат отцепување зашто нема смисла ние да ги плаќаме трошоците за целиот факултет затоа што на другите смерови немало никој.. Ама нов факултет не е решение. Нека се отцепи институтот како посебен. Нека ги поделат канцалариите за да нема тепачки :)… Спојувањето не е фер спрема нас електрашите како прво затоа што (го кажувам ова со голема почит спрема ПМФ) нивото на квалитет кај нас е многу поголемо. Како доказ за ова знам многу студенти кои кај нас се откажуваат зашто не можат ни прва година да земат и се запишуваат на ПМФ и завршуваат во рекордно време (обратното уште го немам чуено). И сега не може некој што на ПМФ и на ФЕИТ стигнал до трета година заедно да слушаат четврта и да земат иста диплома. НЕ Е ФЕР. Идејата е ОК ама за оние за кои 2011/2012 е прва студентска година, но не и за нас. А плус се и проблемите со нови индекси и такви ситници кои можат да бидат доста иритирачки… И уште нешто…лаборатории нови?? Тоа не е решение. И електрични кокошки да летаат по лабораториите ние пак ке излеземе со исто знаење од таму. Без пракса нема ништо. Наместо сите да се фокусираат на организирање на пракси тие решиле нова школа да отвараат..Фала

Mitko
Mitko
11 years ago
Reply to  Име123

Или уште полош случај : Некој што треба да биде трета ИКИ и трета ИНФО, ако двајцата се префрлат на ФИНКИ , ќе имаат иста диплома..

Марија
Марија
11 years ago
Reply to  Mitko

Не е точно. Според она што го слушнав, тригодишните студии ќе си останат тригодишни на ФИНКИ, а четиригодишните ќе останат четиригодишни. Нема никој на никого да му земе диплома.

Според Законот за високо образование, на секој студент во Македонија му е загарантирано правото да го заврши студирањето на студиската програма на која се запишал. Според тоа, ИКИ останува ИКИ, ИНФО останува ИНФО.

I JAS SUM INFO
I JAS SUM INFO
11 years ago
Reply to  Mitko

Да многу полошо, мене како студент на ИНФО ми е навредливо да имам иста диплома со некој од ИКИ (мојата иднина сигурно не е Физичар, ни вработен во РЕК Битола, ни во ЕВН)

Цветан Ивљ Цвеле
Reply to  I JAS SUM INFO

хаха. Ме насмеа колега :)

Studentka
Studentka
11 years ago
Reply to  I JAS SUM INFO

taka se teshite?

moondowner
moondowner
11 years ago
Reply to  Име123

"ако доказ за ова знам многу студенти кои кај нас се откажуваат зашто не можат ни прва година да земат и се запишуваат на ПМФ и завршуваат во рекордно време (обратното уште го немам чуено). "

Има и обратни случаи, ако ти не си слушнал не значи дека нема.

И друго, дипломата не ти вреди ништо ако не те бива. Чист пример, и вистина. Во една фимра примија двајца програмери, едниот од ИКИ со стипендија што земал, а другиот од ПМФ без стипендија. Погоди кого го отпуштија после 3 месеци оти нема врска од програмирање? Тој од ИКИ. Значи не тролај кој факултет бил подобар, оти и двата се добри, можам јас да тролам сега дека ИКИ се тапа и нема врска наставата таму, ама не го правам тоа, оти не сум со ограничени погледи.

Bojana
Bojana
11 years ago
Reply to  moondowner

sekoja cest za odgovorov..uste odma prv komentar i u detski stil ko u osnovno skolo moeto e pedobro e ne moeto e podobro ke se raspravame …ako ne go biva kolegata dzabe mu e i diploma i se ali tesko nego zasto stvarno e premnogu samouveren i kako so kaza ti ogranicen :)

moondowner
moondowner
11 years ago
Reply to  Bojana

Само реков дека трола, не дека е ограничен, секој сам за себе си оценува каков карактер има ;), Треба да размислуваме што понатака, не само низ што сме поминале. На секој студент својот факултет му е најтежок. Факт е тоа ;)

Име123
Име123
11 years ago
Reply to  Bojana

Еј Бојана зашто така.. Се навреди??? ццц.. Ја не реков дека кадарот што излегува од ПМФ не го бива ниту па MOONDOWNER дека сите што искачаат од електро се многу јаки. Тука грешиш. Ја само викам дека не треба спојување зашто никој од студентите (барем од мојата генерација) од електро не го сака тоа. За разлика од ПМФ што сите го сакаат(дури чудно…Е сега можеби сите се ограничени, ама тоа е тоа. А инаку има и обратни случаи??? нема колега обратни случаи. Да знаеш.

navi
navi
11 years ago
Reply to  Име123

Druze ne znam za tebe ali ja koa se zapisuev koa se mislev megju dvata fakulteti direktorot na seavus mi dade preporaka ako sakam poise softver da rabotam da idam na PMF…Ako ne ti e poznato koj fakultet kon so poise e orientiran znaci si ti i use 5-6 zalutani kauboi…Za tvoja informacija IBM go prodadoa celosno na Kinezite sto znaci deka svetskite IT lideri ne gledaat idnina vo prodazba na hardver taka da nemoj da se cudis ako nekoj od kolegite od PMF zema nekolkukratno poise pari od tebe za nekoe vreme…

navi
navi
11 years ago
Reply to  navi

p.s. Za vas e mnogu golema pridobivka ako se spojat zatoa sto ke prisustvuvat verojatno za prv pat na malce ponapredni predavanja…:))))

Ime123
Ime123
11 years ago
Reply to  navi

Wooow…ke rabotis vo sivus…bravo
Site ke ti ljubomorat
(ti ostavam sam da si svatis sto sakam da ti kazam posto ja kako zalutan kauboj tesko ke ti objasnam…:)

Тамара
Тамара
11 years ago

Сигурно ќе направат одлична програма, и кога веќе ќе има професори од двата одлични института ќе има кој и да ја спроведе таа програма како што треба. За тие што се лажат дека некој ќе ги вреднува помалку заради тоа што им пишува во дипломата, сите компании ве тестираат пред да се вработите (сите подобри) , така да тука паѓа тоа во вода (од искуство) , а ако сте спремни и сте научиле се што ви предавале на ФЕИТ, тогаш ама баш немате гајле.

Мене ми е само криво што не сум студент кој за три години ќе се запише на ФИНКИ, што го немало во мое време :))) Постдипломски би учела таму, кога ќе се организираат како што треба, за некоја година

Браво за ФИНКИ проектот!

kaskamc
kaskamc
11 years ago

Пракса секако треба не може факултет за информатика без пракса се согласувам во целост со еден член погоре. А не можам да сватам зошто луѓето не сакаат да се спојат ИИ и ИКИ кога на пример сите знаат дека најголемите инвестиции и пари за ПМФ и ФЕИТ идат за ИИ и ИКИ и тогаш нема да мораат да ги делат со сите институти.
Мислете малце бе луѓе не тропајте без везе

Mitko
Mitko
11 years ago
Reply to  kaskamc

И што ако има повеќе пари , мислиш студентите ќе ги осетат тие пари или они кои што се залагаат за факултетотв ? Демек ќе има подобри лабаратории и тоа ќе ни значи многу што наместо Пентиум 3јка ќе компајлираш C програми на Пентиум 4ка ?

kaskamc
kaskamc
11 years ago
Reply to  Mitko

Другар ако средствата одат на едно место наместо на 5-6 нормално дека ќе се осеќа.Е сега пробај свати ја поентата моја.Не викам јас дека аир ќе видам ако ѓи спојат ама па ај ти кажи ми зошто да не ги спојат.

Mitko
Mitko
11 years ago

@Ф.П : Не се работи за името на дипломата , туку на квалитетот на образованието. Ако сите сметавте дека математики и физики не се потребни ете го ИНФО го оформија со таа цел. Зашто тогаш сите не одеа на ИНФО наместо на ИКИ .

Ф.П.
Ф.П.
11 years ago

Хахаха, какви луѓе значи. Не сакале ФИНКИ да им пишува на дипломата, ФЕИТ сакале. Господе дали ги гледаш овие бламажи…

Овој проект целосно го подржувам.

Studentka
Studentka
11 years ago
Reply to  Ф.П.

bravo!

ИНФО
ИНФО
11 years ago
Reply to  Ф.П.

Нормално ГОЛЕМА ПОДДРШКА !

jovan
jovan
11 years ago

Се надевам дека нема да продолжите со бламирање дека не е потребна математика и физика (па и вовед во електротехника, електроника, логика). Тјуринг и компанија се првртуваат во гроб.

Mitko
Mitko
11 years ago

So kolku godini ke bide fakultetot ?

Studentka
Studentka
11 years ago
Reply to  Mitko

normalno 4

student
student
11 years ago
Reply to  Studentka

a sto ke praat tie sto studiraat so 3 godini?

Dark
Dark
11 years ago
Reply to  Studentka

извини информацијава од прва или втора рака ти е? :)))))))))))))))

unkn0wn?
unkn0wn?
11 years ago

I ne razbiram kolku bi bil uspeshen toj inzhiner koj shto bubal na fakultet, koj shto imal 65% teorija a 35 % praksa. Ke treba nekoj den da se soochi so vistinski problem, nema sigurno da pochne da pee stihotvorba na pamet !!!

DeXoN
DeXoN
11 years ago
Reply to  unkn0wn?

imas minimum 3 godini ,a posle se odnesuva na tebe, odnosno so kolku sakas ti :)

unkn0wn?
unkn0wn?
11 years ago

Praksa fali na fakultetive, praksa. Shto k*r kje mi e 100 strani usno matematika da gi bubam? Razbiram deka ima matematika koja e potrebna da se dokazhat nekoi pojavi i procesi i slichno, no…50 % od matematikata e bespotrebna, nikoj ne ja razbira i site ja bubaat ko stihotvorba za da ja polozhat.

moondowner
moondowner
11 years ago
Reply to  unkn0wn?

Не е точно. На ПМФ, скоро сите математики имаат лабораториски вежби. Калкулус 1 и 2 и Конечна Математика се изработуваат во Wolfram Mathematica, а Веројатност и статистика во R. Доста е badass, не се баш лесни. Од лани има нова програма може и во уште други математики да се воведени лабораториски вежби. И кога ќе ги поминеш, сигурно нема да ги имаш само научено теоремите/равенствата/сл. на памет туку ќе ги имаш разберено, ќе знаеш и да ги искодираш.

moondowner
moondowner
11 years ago

Read the whole post and contemplate it and then comment, or clowns will eat you.

Marko Doda
11 years ago

тапа коментари се тапа

Ljupcho
Ljupcho
11 years ago

hhh Kako i da e za nas studentite sto sme pri kraj so studii ne e vo red da pisuva FINKI!!!!!! Ako sakas primer prasaj koj student sakas od PMF i FEIT koj e ka kraj so studii dali ke se soglasi na krajnata diploma da mu pisuva FINKI namesto PMF ili FEIT?!?! NEMA TAKOV!!!
Taka da so ova razoruvanje vo visokoto obrazovanie neznam do kaj ke se odi….

Daniel
Daniel
11 years ago
Reply to  Ljupcho

Jas se zapisav na ETF, a vo diplomata mi pisuva FEIT. I? Demek rabotodavcite ne znaat deka e toa istiot fakultet, istata nasoka, istite profesori, istite kriteriumi? Isto ke bide i so tvojot FEIT – FINKI premin.

Studentka
Studentka
11 years ago
Reply to  Daniel

Taka e be Daniel, jas toa probuvam da go kazam, ama toj sto ne se soocil so realna rabota, seushte se udira vo gradi so diplomata!!!

Boo
Boo
11 years ago
Reply to  Ljupcho

Lele coveku so ti e???poradi vakvi ko tebe treba da razmislat da vovedat i novi predmeti slaba ti e logikata i slabo citas i neso si naostren za bunenje napraj neso so sebe istresi se na drugo mesto
tebe dzabe ti se i 10 fakulteta dzabe ti e duri ina HARVARD da zavrsis :S

Dark
Dark
11 years ago
Reply to  Boo

а тебе исто така ти е џабе верувај :)

elektrash
elektrash
11 years ago

Прво бил Технички факултет, па тој се поделил на неколку други вклучувајќи го и Eлектромашинскиот факултет, па од тој факултет настанале 2 факултета, Eлектро и Mашински. Не е спорна поделбата на факултетот, спорни се задните намери на одредени поединци и квалитетот на наставата. Новиот ФИНКИ првите неколку студиски години ќе биде исто како почетоците на ФОН со цел да се запишат повеќе студенти.

Горјан Јовановски
Горјан Јовановски
11 years ago
Reply to  elektrash

ист во кој смисол?

Studentka
Studentka
11 years ago
Reply to  elektrash

ke bide ist kako IKI na FEIT i PMF, ne na FON… ne im trebaat niv studenti zapishani od pomodarstvo, tuku intelegentni decki sto znaat so sakaat vo zivotot!
Za kvalitet uzivaj si ti, ke go ima i pogolem…

elektrash
elektrash
11 years ago
Reply to  Studentka

Отворија нов универзитет во Штип, квалитет катастрофа, кадарот што предава поголема катастрофа, земени од улица. На новиот факултет ќе бидат истите професори од ФЕИТ и ПМФ, квалитетот ќе биде тој, но какво ќе биде оценувањето? Како и да е, образованието во целина ни е лошо, но тоа е друга тема.

глупост
глупост
11 years ago

И сега јас се изнамачив на електро да завршам за ФИНКИ да ми стои во диплома????????

Болни работи еј! Нека ми ги вратат парите, затоа што јас НИКОГАШ не сум сакала (а нема ни да сакам) да студирам на ФИНКИ. Јас сум се запишала на Електро (или ФЕИТ) и таква диплома сакам да имам! Никој не може да ми го одземе тоа право!

Dragan
Dragan
11 years ago
Reply to  глупост

Kako sto mozev da procitam vo samiot tekst, studentite ke imaat sloboda da izberat na koj fakultet ke prodolzat da studiraat – FEIT, PMF ili FINKI.

Samo, ako celiot kadar od dvata IT instituti na FEIT i PMF premine na FINKI, kako sto kaza Studentka, ne znam koj ke ti drzi casovi po IT predmeti na FEIT i PMF. Mozebi nekoj profesor po matematika? Ili nekoj profesor po energetika?

Studentka
Studentka
11 years ago
Reply to  Dragan

kolega fala na poddrshka, normalno deka ke znaat deka e istiot fakultet, duri i podobar!!!
Inace ke nemaat kaj da diplomiraat ako ostanat, ke mora kaj nekoj elektronika ili fizika…
BTW niv im e bilje da im predavaat nekompetentni profesori i na diplomata FEIT da pisuva, nego da naucat asolno… Zatoa ni imame dupki vo drzavava… I vo sredo site se tepaa za 5ka, a ne da naucat nesto!!!

moondowner
moondowner
11 years ago
Reply to  глупост

Студираш за знаењето или за дипломата? Мислиш ќе му прави разлика на работодавецот дали пишува ФИНКИ или ФЕИТ? Ќе види кое знаење го имаш и колку можеш за него да завршиш работа.

Горјан Јовановски
Горјан Јовановски
11 years ago

Јас искрено незнам еден случај каде што некој одбиле за работно место бидејќи на дипломата му пишувало ПМФ наместо ФЕИТ или обратно, или што ти знам што. Мислам дека премногу џева се крева за една банална ствар. Ако те бива како програмер, и ветеринарски факултет да имаш завршено ќе те примат пред тој што завршил електро а благе везе нема :)
Искрено според мене физиката не е потребна во информатичкиот смер, математиката да. Информатички смер подразбира софтверскиот дел, не занимавање со електроника каде што е потребна физиката како наука. Основното знаење со кое што се имаме стекнато за време на 4 години средно мислам дека е повеќе од доволно за предметите кои што престојат (иако не сум студент, туку од студенти пренесувам мислење).

LOLO#
LOLO#
11 years ago

Gorjan, da ti razjasnam. Na PMF e prvata informatika vo RM. I tocno, na niv ne im treba fizika. No na FEIT tie se inzineri. Student na FEIT treba da znae i hardware za razlika od tie na PMF. Na samata diploma na FEIT ti stoi.

Studentka
Studentka
11 years ago


Eve ako sakas komentar od veke diplomirana studentka, koja si go saka premnogu svojot fakultet (FEIT), za da ti e relevanten. Se si e ok so predmetite, i tie sekako povtorno ke postojat (matematiki i fiziki i elektroniki), se bidat istite profesori so napredni smerovi i PLUS mnogu poveke pari za da se vlozuva vo informatickata nauka vo Makedonija. Ne si zapoznaen so problemite na institutite vo dvata fakulteti, zatoa ne ti e jasna taa problematika. Parite so studentite gi davaat na fakultetot FEIT (drzavna kvota 200 evra, privatna kvota 500(ili 600) evra i postdiplomcite 2000 evra, gi delat site 8 instituti pri FEIT, a polovina od site studenti se na IKI (da ne kazam deka ima instituti kade e bez pari da se studira, a nie im gi pokrivame nivnite trosoci). Ako site ovie pari se upotrebat samo za informaticarite (od kade sto i doagjaat) togas napredokot na informatikata i komjuterskite nauki ke bide mnooogu golem. Veruvaj diplomata ke ti e istot tolku relevantna (ako ne i poveke), bidejki toj e istiot institut plus se izboril da prerasne vo somostoen fakultet pri istiot univerzitet, bas poradi svojot kvalitet i golemina.
I uste edna rabota, koga ke zavrsis fax, nikoj ne ti ja bara diplomata da procita deka si zavrshil na FEIT, ne se udiraj vo gradi, tuku ke treba da se dokazes sam (sekako nie od FEIT i PMF imame prednost, bidejki nivoto na kvalitet na obrazovanieto e pogolem). E sega racunaj i dvete zaedno ke gi imas!!!
Ne se nerviraj, ke bides poveke cenet, ne pomalce so noviot faklutet. I poveke ke naucis i ke dobies od parite koi gi davas za participacija.

Ljupcho
Ljupcho
11 years ago
Reply to  Studentka

Haha ti pisuvas od koga veke si diplomirala vo FEIT i koga na pazarot se prezentiras so diploma od FEIT, a za nas drugite studenti sto sme na kraj so studiite ( koj sme ubile od ucenje za da zavrsime na PMF) vikas deka ne e problem da bide FINKI a celo vreme sme se macele da zavrsime na PMF i so diploma od PMF.
Stvarno odgovorot ne ti e na mesto, a Riste e vo pravo!
Taka zboris zaso ti odgovara i se plasis od novite kadri koj doagaat i koj se pospremni i po obuceni od tebe, zasto rabotnoto mesto najverojatno ti e zagrozeno pa ti odgovara da se unisti Visokoto obrazovanie i da ednas za sekogas da se unisti rivalstvoto megu PMF i FEIT!

Dragan
Dragan
11 years ago
Reply to  Ljupcho

So "unishtuvanje na rivalstvoto" megju PMF i FEIT na poleto na informatikata i kompjuterskite nauki, se sozdava moznost UKIM (preku FINKI) da stvori rivalstvo so ETF od Belgrad ili nekoj drug poetabliran IT fakultet od regionot. UKIM go ima toj kapacitet i se nadevam deka so FINKI ke go dokaze toa.

A, internata kompetitivnost koja sigurno ke se stvori na FINKI pomegju kadarot preminat od FEIT i PMF, samo moze da dovede do zgolemuvanje na kvalitetot na nastavnata i istrazuvacka dejnost.

LOL)
LOL)
11 years ago
Reply to  Studentka

prvo, ti ocigledno zboris napamet. so tie 300 evra vo prosek od student na iki, (4 godini puta 200 studenti max) ni za edna godina platata na pola profesori nemoze da se plati. za pmf neznam ama sekoj mesec iljadnici evra na feit nosat proektite od energetskite i telekomunikaciskite smerovi. vtora rabota, za fakultet e potrebna i nova administracija. koj ke ja plaka taa? da ne zborime i kirija. Patem ima "eliten" fakultet vo Ohrid. Sto se sluci so nego. Inace privatna kvota sega e 400 evra btw. Bidejki si veke diplomirana, neznaes sto se slucuva so FEIT denes. Sakaat site elektroniki, fiziki i slicno da gi isfrlat, a matematikite da gi namalat za da ne zavisat od institutot za fizika i matematika. Taka da za edno 2-3 godini ke pravime segi za FINKI kako sto sega ima za masinski.

Kire
Kire
11 years ago

pa vreme bese, ova e dobro za naukata bez razlika kolku zateknati studenti ke bidat prasani kade sakaat da go prodolzat obrazovanieto

greenLady
greenLady
11 years ago

А тие шо веќе сме на ФЕИТ и тие шо се на ПМФ коа ќе дипломираме каква диплома ќе имама??? О ФЕИТ и ПМФ или од ФИНКИ?????

DeXoN
DeXoN
11 years ago
Reply to  greenLady

Отиди во фирма и распрашај се за пракса и кажими дали тебе ќе ти побараат диплома,од кој факултет ти е дипломата,кој универзитет,кој просек си го имал ИЛИ па ќе ти рече дечко седни да видам што знаеш ,да видам дали ти факултетов со врски тие или па стварно знаеш. Чисто кога би се одлучил јас,а и јас одлучувам за таква ситуација ,идам до крај од кај што сум почнал. Иначе ќе имаш изборен ден за ти да си одлучиш што да ти пишува во дипломската.

DeXoN
DeXoN
11 years ago
Reply to  DeXoN

и се извинувам не е дечко,него била девојка :)

mendi19
mendi19
11 years ago
Reply to  greenLady

ovde pisuva jasno ,citaj od dekanot na feit :) http://www.feit.ukim.edu.mk/

Riste
Riste
11 years ago


Ova mora da se raboti za nekoja stara studentka koja ne moze da gi polozi matematikite i fizikita taka da tvojot komentar ne go smetam za relevanten. Kakva e taa informatika bez matematika i fizika LOL..
se gleda deka se raboti za notorno ne razbiranje na problematikata.

Predator7
Predator7
11 years ago
Reply to  Riste

оди заврши основно па јави се. Неможеш да ја разбереш целта на креирањето на ФИНКИ, а и докажа дека немаш култура и се расправаш со другите наместо да водиш дискусија.

Дипломиран
Дипломиран
11 years ago
Reply to  Riste

Ти другарче си се запишал на факлутет, независно дали на Електро или ПМФ (претпоставувам дека си се запишал), за да станеш физичар или информатичар.
Ако сметаш дека како пред 30 години, информатиката подразбира седење пред СМЕТАЧКИ МАШИНИ и правење програми во Pascal, да во ред. Ама веќе не е така.

Информатиката во денешно време е развиена до тој степен да ако сака некој да ја изучува мора да се насочи, однапред кон која област. Значи нешто што и фали на македонија е стручњаци!! Не луѓе што знаат од се по нешто, а во суштина се само добри математичари со лист хартија и пенкало пред нив.
Во денешно време се знае, кога се прави проект, се собираат сите потребни стручњаци (информатичар, физичар, математичар и.т.н ) и прават проект. Секој си е стручњак во својата област. А не еден човек приучен, површно, од се по нешто.
Информатичар мора да знае математика!! Да, апсолутно, ама не до бесконечен степен. Мора да му се даде шанса и простор да ги изучува и другите облсати од информатиката кон кои се насочил!!

Sanja
Sanja
11 years ago


PMF i Elektro si ostanuvaat, nikoj ne gi ukinuva, samo smerovite za informatika gi obedinuvaat pod edna kapa.

Ne gledam sto e problemot so toa, i onaka ke bidat pak istite profesori i istiot nacin na rabota, so taa razlika sto ke imaat razlicni rakovodni tela i ke se ima prostor za poveke programi, smerovi i specijalizacii, sto dosega go nemase. Dosta e vishe tupenje so elektrotehniki, elektroniki i fiziki na elektro, i 12 matematiki na PMF za studentite po informatika.

Predator7
Predator7
11 years ago
Reply to  Sanja

Сања ти си една од малкуте овде што реално ја разбраа работата како што треба. Ама џабе е трудот вложен за објаснување на некои неразбрани што мама и тато им ја средиле дипломата уште пред да се запишат на факултет.

LOL
LOL
11 years ago
Reply to  Predator7

pa zapisete se na kurs na semos ili na fon pa ne nema da si ja tupite glavata tolku. kreteni

Дипломиран
Дипломиран
11 years ago
Reply to  LOL

Епа друже биди коњ и како слепец учи го сето срање што ќе то го сервираат на факултет.

Треба да разбереш дека професорите на Електр, особено постарите практикуваат медиокритетски начин на предавање. 20 години си го предаваат истиот материјал, а светот надвор технолошки напреднал со светлосни години. Технолошките науки, особено информатиката е развиена во толку гранки и во толку обемен материјал да неможе веќе да се изучува од толку елементарно ниво.

Кога ќе излезеш да бараш работа ќе сватиш колку те поебале со ама апсолутно безначајни математики и некои си научни области кои ама баш за ништо неможе да ти користат.

Ти друже или не си на овие факултети или уште се моткаш по студентските клупи. Ако барем си контактирал со твои колеги кои дипломирале или имале некое работно искуство ќе ти беше јасно дека тоа што го учиш нема во никој случај да ти користи за наоѓање работа. Утре, на пример, ако работиш како .Net програмер наема да ти треба да знаеш магнетни хистерези, фреквенција на фотони или потенцијал на магнетно поле или Тајлерови редови или Штоксова теорема…
Добар дел од тие области се навистина интересни и не е лошо да се знаат, но ќе сватиш дека добар дел од тоа било само губење од твоето време за сметка на она знаење што требало да ти го пружат, а ќе ти користело најмногу.

Дипломиран
Дипломиран
11 years ago
Reply to  Sanja

"Dosta e vishe tupenje so elektrotehniki, elektroniki i fiziki na elektro, i 12 matematiki na PMF za studentite po informatika."

Во право си за ова. Уште малку студент запишан на некој информатички смер да го тераат да изучува и атмоска физика, протони, електрони, полежи незнам си какви веќе… па дури и Big-Bang теоријата за да стане информатичар. Абе дај нека не го тупат со некои такви елементарни срања.

За некој студент утре да биде добар програмер што ќе му е да знае кој транзистор ти бил во заситување или кој во проведување. Кај може да се најде електронот во обвивката на атомот !?!?!?!!!!

Боже сачувај, дај УБАВО да го изучувам тоа што стварно ми треба. Можеби потребно е а знам некои работи од електротехниката ама не од овој степен. Па дури и материјалот во предметите од самата стручна насока (повисоките семестри) застарени и оптеретени со неважни работи. Технологијава напреднува од денес за утре, а ние учиме работи од дедо ное и послем пак сме нестручни!!!

pere
pere
11 years ago

Voa trebashe da se sluci mnogu porano , ali sepak site ke si gi zadzat diplomite od svoite fakultetit ( PMF i ELEKTRO ) bidejki imaat 50god. tradicija. Ova e dobro za slednite generacii

Дипломиран
Дипломиран
11 years ago
Reply to  pere

50 години традиција ама јас како дипломиран на Електро знам дека програмата што се изучува е застарена и некорисна за работодавачите. Па послем сме биле "Интелектуални инвалиди". Виделе сите тие професори, пред 20 години, дека единствено што не старее е математиката па место секоја година да ја обновуваат и надоградуваат наставната програма се одлучиле целата наука да ја засноваат на некоја претерано тешка и што е најважно, во голем дел, непотрбна математика за еден стручњак, особено од областа на информатиката. А па да не зборам што и информатичарите се малтретирани да учат области поврзани со "струја" за сметка на областки кои се нови и од кои ќе имаат вистинска корист на пазарот на трудот.

Riste
Riste
11 years ago

PMF I ELEKTRO TREBA DA OSTANAT!!!!!!!!!!!

DeXoN
DeXoN
11 years ago
Reply to  Riste

pa ke ostanat de covek ne panici

Riste
Riste
11 years ago

Kakva glupost e ova c c c c

azder
azder
11 years ago

skribd е тапа и човек ќе се изнамачи и пак нема да го симне документот. дајте закачете го на друго место колку барем симнувањето да оди полесно, батали читање.

Dusko Danger Powers
11 years ago
Reply to  azder

Zosto be da se iznamaci? Klikas download i gotovo .

.....
.....
11 years ago

ova so FINKI e najgolemata glupost sto mozese da im tekne da napravat! Studentite koi se zapisale na Fakultetot za elektrotehnika i informaciski tehnologii se razbira deka sakaat toj fakultet/institut da im stoi na dimplomata, a sekako i za onie studenti od Prirodno-matematickiot fakultet. FINKI treba da se startuva za novite generacii koi ke znaat i svoevolno ke se zapisat na toj fakultet, a ne i veke zapisanite studenti da bidat prefrleni bez nivno odobruvanje!

Цветан Ивљ Цвеле
Reply to  .....

Не може така да нè префрлат без одобрување бидејќи според законот имаме право да си останеме на истата студиска програма на која сме се запишале.

Даниел
Даниел
11 years ago

Како што разбрав истите студиски програми ќе се префрлат и на ФИНКИ. Ќе можеме и таму да си ги довршиме студиите, со сегашните професори.

Predator7
Predator7
11 years ago
Reply to  .....

Кога читаш дочитај, колегите кои се затекнати во текот на своите студии со почетокот на работата на ФИНКИ можат да одберат дали продолжуваат на институтот под ФЕИТ или ќе се префрлат на ФИНКИ.

trackback

[…] This post was mentioned on Twitter by Martin Spa, itcommk, Mishevski Igor, Влатко Димитров, Goran Peoski and others. Goran Peoski said: ми личи на too little too late, ама нек се угОде за арно, па да си пејме ФИНКИ ен да брејн, та ра та ра та та …. http://bit.ly/ex6nkm […]

види ги сите огласи на kariera.it.mk