Наскоро пристига надградба на MacBook Pro и MacBook Air

во Хардвер

Пред крајот на октомври Apple ќе одржи настан на кој ќе презентира надградби на постоечките компјутери. Компанијaта одамна не ги подновила компјутерите, па се очекува после овој настан повторно да ја зголеми својата заработувачка од овој сегмент.

Дел од надграбите кои се очекуваат се:

  • Замена на MagSafe 2 портата за напојување
  • Замена на сите USB порти со USB Type-C
  • Екран на допир
  • Полесен и потенок MacBook
  • Интеграција на читачот на отпечатоци Touch ID за отклучување на компјутерите и за Apple Pay
  • Поефикасна батерија и поголем капацитет

Дел од поневеројатните гласини се повлекување на сите помали лаптопи со што iPad Pro би дошол на нивното место, јави ZDNet. Иако неверојатна, ова е интересна идеја. Apple има проблем со пад на продажбата на таблет компјутерите, а малите лаптопи на компаниите и немаат преголемо учество на пазарот. Дополнително границата со хардверот речиси и да постои или е барем прилично избледена.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
1 Коментар
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Прочитајте повеќе на… […]