Најдете си или изнајмите стан со Airbnb во Скопје, во Охрид или каде и да одите

во Совети

Airbnb e oдличен пример на се-попопуларните стартапи за сместување чиј потенцијал беше награден со инвестиција од 112 милиони долари за понатамошно развивање. Идејата дека преку Веб лесно може да се најде или изнајми стан станува се популарна, бидејќи сега може да се искористи друштвениот граф, односно корисниците да ги направат рецензија за местото која ќе можат да ја споделат со своите Facebook пријатели, правејќи го станот подостапен и поинтересен и за други гости.

Тоа што е интересно кај Airbnb е што има излистано бројни станови од Охрид и Скопје. Има избор и за други македонски градови, иако овие два града се порелевантни сега заради летниот одмор, односно можат лесно да се најдат станови и охриѓани можат да привлечат странци како гости, како и заради почетокот на студентската година кога се бараат и издаваат места за живеење во Скопје.

Според Airbnb, кој е стартуван само пред три години, во 2008-ма, тие им наоѓаат место за престојување на 10.000 гости по вечер, што го прави сервисот доста популарен за тие што изнајмуваат станови и за тие што патуваат ширум светот на одмор или по работа и бараат привремено место за живеење кое не би било скапо како хотел.

Mоментално во Македонија наоѓања на привреме живеалиште значи и листање на огласи, дел од весниците, дел од веб огласувачите. На крај тоа барање огласи се сведува на вртење телефони и шетање од стан до стан. Разликата со Airbnb и сличните сервиси е што го користат корисничкото искуство да направат рецензија и таа оценка да биде споделена на друштвените мрежи.

Покрај корисничкото мислење како најважен критериум, Airbnb има добро организирани опции за информација за привременото живеалиште. Пример, има опции за одредување на датум од кога до кога се изнајмува, колку гости ќе има, мапа и фотографии, што помага да се најде привремено живеалиште по свој избор, едноставно и користејќи компјутер наместо да се шетате низ градот и да разгледувате купишта разни станови. Откако ќе го изберат станот корисниците можат да се поврзат со тој што го издава станот да се распрашаат за местото и условите. Корисникот тогаш плаќа со кредитна картичка што ја гарантира резервацијата на местото, а Airbnb ги чува парите се додека не се пријави гостинот. Аirbnb зема мал процент од трансакцијата.

Ваквите сервиси за сместување стануваат се попопуларни и со тоа привлечни за инвеститорите. Покрај Airbnb, и европскиот Wimdu привлече 90 милиони долари инвестиција. Нo, Wimdu, како и 9flats или Roomarama, немаат излистано станови од Скопје или Охрид, но затоа имаат бројни места доколку одите на одмор во странство.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
6 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
grigori
5 years ago

makedonski sajt airbnb e ?

@bojanv91
11 years ago

Ima i makedonski sajtovi za naoganje i rezerviranje smestaj vo Makedonija: http://www.visit-ohrid.com (smestuvanja samo vo Ohrid) http://www.booking-macedonia.com (smestuvanja vo cela Makedonija)

Ima hoteli,apartmani,privatni sobi,vili,kampovi…..
Si odbiras kade, koga i kolku ke prestojuvas i si plakas online so kreditna karticka, i toa ne ja plakas cela suma, tuku samo depozit od 10% na booking-macedonia.com, 15% na visit-ohrid.com. Telefonski javuvanja ne se potrebni, se e online so "3 klika". Naogas, plakas-rezerviras, odis odmaras :)
Ima i grupno bukiranje ako ste poveke luge ili poveke dena, se dobivaat nekoi popusti. Primer ekskurzii, nekoi turisticki turi od poveke lica, normalno poveke luge ili poveke dena => poniska cena.

Za stranstvo smestuvanja, hostelworld.com, hostelbookers.com i eden kup drugi.

danijanev
11 years ago

btw aplikacijata za iPhone e odlichna. Pixel perfect retina interfejs so friendly user experience :)

Sotir
Sotir
11 years ago

Сами си ја уредувате политиката и длабочината на истражувањето на вестите.
Јас ве перцепирав како ИТ ориентиран портал и затоа имав поголеми очекувања. Сметам дека си паметен момак и може да им дадеш многу повеќе знаење и насоки на луѓето, ете ако ништо друго како да го регистрираат станот и кога и како би им пристигнале средствата. Пак е 1 телефон највеќе вртење. Тоа за не плаќање данок не е нешто нелегално туку ти реков дека можеби има начин и треба да се истражи. Таа вест не би била памфлет кој само би се ѕирнал, туку луѓе би доаѓале и би го читале тоа што има да им го понуди и би го имала моментот да дојде некој повторно ако има луѓе што ќе понудат други решенија или искуства.

Знаење и вистинска информација со многу малку дополнителен труд, нешто како сопствен печат ставање на веста и насока, а не едноставно преведување, сакав да кажам.

Но пак, налет, како што реков, сами одлучувате уредувачка политика и тоа е тоа. Поздрав секако и те молам да не го сфатите ова никако поинаку освен како добронамерна критика, сериозно.

Sotir
Sotir
11 years ago

Абе дај истражете малку вест… Кажувате нешто што секој го знае…

Ако пријавам средствата каде ќе ми легнат??? Имаш ли сметка трансакциска или девизна во AirBnb??? Ако се откаже резервацијата после 5 дена што се случува?
Треба ли ако го рентам станот да пријавам данок на крај на година? Може ли да се избегне ова?

Е тоа е драги мои истражување а не еден симпл срч Скопје и Охрид, нити дисклејмер немате прочитано на нивниот сајт и пренесувате информации кои веќе нема кој не ги знае.
Ајде малку загревање столчиња и почнете да пренесувате вистински вести, ако сакате да прерасрнете во прав ИТ портал.

Поздрав и секое добро

Viktr Ars
11 years ago
Reply to  Sotir

Текстот не е вест, уште помалку е истражување :))) Ова е обичен совет за луѓете да најдат ваков или слични вакви сервиси, да ги искористат за своја корист или да добијат идеја за свој стартап, да видат пример како се тоа прави. Мислам дека прашања од типот каква сметка треба или како да се избегне да се пријави данок се апсолутно непотребни посебно за некој кој е спремен да издава стан.

Во секој случај, благодарам на добронамерната критика. :)